Wiejski ogród z warzywniakiem

Projektując ogród wiejski, bardzo dużą uwagę należy zwrócić na otoczenie. To ono wyznacza podstawowy podział przestrzeni, cały charakter założenia oraz określa jakie rośliny należy użyć. Jego nowoczesne tendencje natomiast skupiają się na prostym i przejrzystym podziale oraz roślinach które nie będą sprawiać kłopotów w pielęgnacji.
Plan ogrodu. W dalszej części działki znajduje się sad, który nie został uwzględniony w planie.

Właścicielom działki zależało na dużej licznie rabat kwitnących oraz ogrodzie warzywnym, gdzie znajdą się wszystkie najpopularniejsze warzywa. Jednocześnie w projekcie należało uwzględnić dużą liczbę roślin już rosnących, w śród których przeważały gatunki sadownicze.

Ogród podzielony został na części:
-reprezentatywną (przed domem)
-rekreacyjną i wypoczynkową za domem
-produktywną czyli warzywniak (oddzielony od sadu istniejącym już żywopłotem).

Podstawą wydzielania planu stała się linia krzywa w postaci półkola. Widoczna jest w kształcie rabat i grządek oraz deseniu podjazdu. Poszerza ona optycznie działkę, która w stosunku do swojej długości jest bardzo wąska. Dzięki temu trawnik na którym dzieci bedą się bawić będzie szerszy.

W projektowaniu podjazdu wykorzystano możliwość budowy dodatkowej bramy wjazdowej od strony bocznej drogi. Stworzyło to lepsze pole manewru samochodem oraz miejsca parkingowe.

Wśród roślin wiele gatunków które już rosły należało przesadzić. Rośliny sadownicze uzupełniono ich ozdobnymi odpowiednikami oraz okazami rodzimymi, które z łatwością utożsamiamy z polską wsią. Należą do nich: lilak pospolity, bez czarny, floksy, rudbekie, naparstnice. Połączono je z różnego rodzaju trawami, które dodały lekkości rabatom. Byliny oraz krzewinki i krzewy cienioznośne posadzono od strony północnej domu -tam gdzie promienie słoneczne nie dochodzą. Dzięki temu budynek otoczony został roślinami kwitnącymi, bez względu na niedogodne warunki.

Autor tekstu i projektu: Beata Dulko