Dlaczego popieram zielonego polityka Dariusza Szweda

Był rok 2005, zima, międzynarodowe spotkanie dla młodzieży z Polski, Niemiec i Austrii w Oświęcimiu. Wtedy spotkałam go pierwszy raz i do dzisiaj nie przeminęła moja fascynacja dla jego wiedzy, charyzmy, dyplomacji i konsekwencji w działaniach. Ile stereotypów miałam wtedy o Zielonych, równocześnie nic o nich nie wiedząc, on obalił wszystkie. I sprawił, że przeszłam na "zieloną stronę mocy". Dariusz Szwed - zielony polityk na listach SLD w okręgu podkrakowskim 2011. Powrócił do Oświęcimia.
Dariusz Szwed - zielony polityk w okręgu chrzanowskim Dariusz Szwed - zielony polityk w okręgu chrzanowskim
Zieloni kandydaci do Sejmu 2011 Zieloni kandydaci i kandydatki do Sejmu 2011
Jolanta Kwaśniewska popiera Dariusz Szweda Jolanta Kwaśniewska popiera Dariusz Szweda

Parytetowo wraz z Małgorzatą Tkacz-Janik, jeden z dwojga przewodniczących partii Zielonych 2004, były delegat partii w Europejskiej Partii Zielonych, współpracownik Grupy Zielonych w Parlamencie Europejskim, przewodniczący Rady Programowej Zielonego Instytutu. Absolwent Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na Akademii Ekonomicznej w Krakowie i Ekonomicznych Podstaw Polityki Ekologicznej na Uniwersytecie Warszawskim.

Dariusz Szwed współpracuje z wieloma organizacjami regionalnymi, krajowymi i międzynarodowymi – m.in. Bankiem Światowym, Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. W holendersko-polskim projekcie międzyregionalnym „Małopolska-Overijssel", wspierał powstawanie społecznego ruchu ekologicznego w Małopolsce. Jest współautorem wielu publikacji, m.in. „Zrównoważony rozwój Metropolii Silesia”, „Zielone Miasto Nowej Generacji”, Zielony Nowy ład w Polsce”, które służą lokalnym społecznościom w prowadzeniu działań na rzecz lokalnego zrównoważonego rozwoju.

Wybitnie merytoryczny, aktywny i charyzmatyczny zielony polityk. Społecznik, pro-feminista i ekspert (szczególnie w kontekście gospodarczym, energetycznym). Czy można chcieć czegoś więcej od polityka? Od osoby, która powinna swoją wiedzą i doświadczeniem wpływać na kształt rozwoju naszego kraju w kierunku bardziej przyjaznego państwa, lepszych warunków życia mieszkańców, poprawy jakości powietrza i zrównoważonej gospodarki, w której jest miejsca na potencjał każdego obywatela?

Dariusz Szwed ma oczywiście jedną wadę, nie jest kobietą. Ale myślę, że nadrabia wszystkim innym. Tyle lat obserwowania go na międzynarodowych konferencjach, manifach, demonstracjach, dyskusjach z autorytetami, ale też w rozmowach kuluarowych i na spotkaniach ze "zwykłymi obywatelami". Mądry i odważny, takich ekologów polityków chciałabym oglądać i wybierać zawsze.

W tym roku Dariusza Szweda możemy wybierać z listy do Sejmu w okręgach: chrzanowskim, myślenickim, oświęcimskim, suskim, wadowickim. Jest "jedynką" na liście Sojuszu Lewicy Demokratycznej - lista nr 3.

Polecam!
Kasia Dulko, współzałożycielka portalu o ekologicznym życiu i ogrodnictwie Mój-Ogrodnik.pl
Więcej informacji:
O partii Zieloni 2004, o POLITYKU Darku Szwedzie , o Programie Zielonych w Wyborach o Sejmu 2011