Polskie raporty społeczne zostały nagrodzone przez FOB

Coraz więcej konkursów, ponieważ coraz więcej raportów społecznych. Firmy wiedzą, czym jest CSR i chcą się wyróżnić własną strategią oraz sposobem komunikowania. W tegorocznej edycji konkursu „Raporty Społeczne 2009 – Nagrody za najlepiej sporządzone raporty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu” zwyciężył BRE Bank S.A. W głosowaniu internetowym w opinii interesariuszy najlepiej sporządzony raport przedstawiła firma PKN Orlen S.A.
Raport do raportu i mamy stertę .. papieru Fot. Sebastian Straube


Rozstrzygnięcie konkursu – organizowanego przez PricewaterhouseCoopers, Forum
Odpowiedzialnego Biznesu i CSR Consulting - miało miejsce 24 listopada br. podczas konferencji
Forum Odpowiedzialnego Biznesu 2009 w Warszawie. Przedmiot konkursu - raporty społeczne i ekologiczne polskich firm. Że było ich tylko dwanaście, aż tak bardzo nie dziwi. Że były według wielu opinii mało interesujące - jednak zasmuca. W końcu te firmy, które podejmują wysiłek raportowania, jednak przynajmniej próbują być "dobre i odpowiedzialne". Może potrzebna jest nowa, inna forma komunikowania się z Interesariuszami?
I czy Interesariusze w ogóle wiedzą, że nimi są? Że mogą brać udział w czynnej debacie na temat odpowiedzialności firm, wysyłać zapytania, krytykować firmy, żądać od nich poprawy jakości obsługi czy traktowania lokalnego środowiska? Wiele firm, które nawet publikuje obszerne raporty, nie wprowadza rzeczywistego dialogu, otwartej wymiany myśli. Może Internet i nowe formy przedstawiania "raportów" będą szansą na zmiany?

*******************************************************************************************************

Raport o odpowiedzialności BRE Banku 2008 jury doceniło przede wszystkim za "wyważenie raportowania w trudnych czasach dla sektora finansowego, w tym otwartość komunikacji i zastosowaną weryfikację." Dodatkowo wyróżnione zostały raporty Grupy Lotos S.A. (utrzymanie wysokiego poziomu raportowania i innowacyjną formę prezentacji); Grupy PGNiG "Odpowiedzialna energia" i raport PKN Orlen S.A.

Głównym celem konkursu jest zwrócenie uwagi na znaczenie raportowania społecznego i wskazanie dobrych praktyk w tym zakresie w oparciu o międzynarodowe kryteria. Do głosowania na najlepiej sporządzone raporty organizatorzy zaprosili również Internautów, reprezentujących szeroką grupę interesariuszy.

Na stronie www.raportyspoleczne.pl działa pierwsza w Polsce interaktywna biblioteka raportów społecznych. W konkursie „Raporty Społeczne 2009” udział wzięło 11 organizacji działających na rynku polskim: Autostrada Eksploatacja S.A., Bank BPH S.A., BRE Bank S.A., Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, Bank Millennium S.A., Axel Springer Polska Sp. z o.o., Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A., Coca-Cola HBC Polska, Grupa LOTOS S.A., ZF Polpharma S.A.

Źródło: Inf.prasowa Forum Odpowiedzialnego Biznesu