Technologia LED wkracza masowo na rynek dzięki IKEA

IKEA planuje przeprowadzić prawdziwą rewolucję w zakresie oświetlenia, wymieniając wszystkie żarówki oraz lampy w swoim asortymencie na LED-owe do 2016 roku. Dzięki temu miliony ludzi na całym świecie będą mogły na co dzień żyć w sposób bardziej przyjazny dla środowiska i bardziej oszczędny, zwłaszcza, że celem IKEA jest oferowanie produktów LED w najniższych cenach na rynku.
Zrownowazone życie zaczyna się w domu. IKEA Zrównoważone życie zaczyna się w domu. Weź przyszlosć w swoje ręce. IKEA
Żarowka LED w imię zrownoważonego rozwoju Żarowka LED w imię zrownoważonego rozwoju (produkt IKEA)
Przyszłość oświetlenia jest LEDowa Przyszłość oświetlenia jest LEDowa

Dodatkowo firma sama „świeci przykładem” i wymienia oświetlenie w swoich budynkach na bardziej przyjazne dla środowiska. W większości są to diody LED.

Zrównoważony rozwój jest jednym z filarów działalności IKEA. Firma stale poszukuje nowych rozwiązań, aby prowadzić swój biznes w sposób jeszcze bardziej efektywny i ekologiczny, a jednocześnie ułatwiać ludziom prowadzenie takiego życia na co dzień, zgodnie z filozofią „Zrównoważone życie zaczyna się w domu”. IKEA chce zachęcić każdego do wzięcia odpowiedzialności za środowisko naturalne i zmniejszania wpływu na nie w swoim najbliższym otoczeniu.

Wykorzystanie oświetlenia LED (ang. light-emitting diode – dioda emitująca światło) to jedna z najprostszych metod, aby to osiągnąć. Dioda LED wykorzystuje bowiem 85% mniej energii w porównaniu do żarówek żarnikowych, a czas jej użytkowania wynosi nawet do 20 lat, czyli 20 razy więcej niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Diody LED dostępne są w różnych kolorach, zarówno w ciepłych, jak i zimnych odcieniach światła. Ponadto takie żarówki nie zawierają szkodliwej dla zdrowia i środowiska rtęci, mogą też być poddawane recyklingowi. Już teraz IKEA oferuje szeroki wybór żarówek LED, dzięki czemu każdy może łatwo wymienić swoje stare żarówki żarnikowe bez konieczności kupowania nowej lampy. W ten sposób można nie tylko znacznie zmniejszyć wydatki na prąd, ale także przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.

„Technologia LED to prawdziwa rewolucja w oświetleniu. W sytuacji, kiedy rachunki za prąd regularnie się zwiększają, a globalna konsumpcja energii wzrasta, jedna mała żarówka LED-owa może mieć duże znaczenie. Zużywa bowiem znacznie mniej energii niż tradycyjna żarówka i daje znacznie większe możliwości w zakresie projektowania oświetlenia, a tym samym aranżacji wnętrz. IKEA wierzy, że każdego powinno być stać na życie w sposób zrównoważony. W związku z tym zapewniamy, że oferowane przez nas oświetlenie LED będzie najtańsze na rynku” – powiedział Steve Howard, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Grupie IKEA.

Planowane przez IKEA zmiany w asortymencie oraz wymiana oświetlenia w sklepach dotyczą wszystkich krajów, w których działa firma, w tym również Polski. W ramach promocji i edukacji związanej z technologią LED, każdy pracownik IKEA Retail otrzymał taką właśnie żarówkę. Sklepy organizują również spotkania, na których kierownicy tłumaczą, jakie korzyści niesie zastosowanie oświetlenia LED i jakie jest jego znaczenie dla firmy. Obecnie w polskich sklepach IKEA trwa proces wymiany oświetlenia, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Diody LED zastępują m.in. stare reflektory typu SPOT. Już teraz wieża z logo IKEA przy sklepie w Jankach, gdzie mieści się siedziba firmy w Polsce, podświetlana jest przy użyciu technologii LED.

Oświetlenie LED można zobaczyć w tzw. „zielonych wnętrzach”, które powstają w kolejnych sklepach IKEA. Klienci mogą się tam zapoznać z różnymi rozwiązaniami ułatwiającymi życie w sposób bardziej ekologiczny i jednocześnie oszczędny. Ponadto w asortymencie IKEA znajdą żarówki LED w różnych rozmiarach, o standardowych gwintach, a także lampy wykorzystujące technologię LED.

„W IKEA wiemy, że każdego dnia można żyć lepiej, dlatego tworzymy rozwiązania przyjazne ludziom i środowisku. Promujemy też hasło «Zrównoważone życie zaczyna się w domu», ponieważ wierzymy, że każdy może przyczynić się do poprawy jakości życia w swoim otoczeniu, a jednocześnie skorzystać na proekologicznym podejściu. Najlepiej jest zacząć od naszych codziennych działań i własnego miejsca zamieszkania. Wymiana tradycyjnych żarówek na LED-owe może stanowić pierwszy krok. Jestem pewna, że nasi klienci szybko odczują pozytywne zmiany, zwłaszcza, gdy przyjdzie do płacenia rachunków za prąd, a ich nowe żarówki będą im służyły przez długie lata” – powiedziała Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail Polska Sp. z o.o.

IKEA zaprezentuje oświetlenie LED podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival, która odbędzie się w dniach 18-28 października 2012 roku. Uczestnicy będą mogli obejrzeć wystawę „Doświetlimy Pory Roku”, która łączy demokratyczny design z prawdziwą sztuką, wykorzystując światło LED-owe.

Informacje: IKEA