Kto jest nieświadomy i dlaczego świadomość nas obchodzi?

Nikt nie chciałby być nieświadomym, tymczasem większość z nas w nieświadomości często żyje latami. Można być nieświadomym zagrożeń, własnej niekompetencji, w końcu można być nieświadomym konsumentem. I żyć całkiem szczęśliwie. Tymczasem ostatnio wszyscy chcą nas uświadamiać. Na czele z ekologami i ... artystami. Zapraszamy do Łódź Festival Design w październiku!
Łódź Design Festival - sztuka ekologicznie i świadomie Łódź Design Festival - sztuka ekologicznie i świadomie

AWARENESS, czyli ŚWIADOMOŚĆ!

Czy design to tylko tworzenie kolejnego przedmiotu, czy też sposób myślenia mogący oddziaływać na otaczającą nas rzeczywistość? Jak wpływa na nasze życie? Czy może zmieniać świat na lepsze? Łódź Design Festival zadając te pytania udowadnia, że ŚWIADOME projektowanie nie pozostaje obojętne na problemy współczesnego świata
i troszczy się o lepsze „tu i teraz”.

Tegoroczna, szósta edycja Łódź Design Festival rozpocznie się 18 października i trwać będzie 10 kolejnych dni, w trakcie których odwiedzający będą mogli uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach. Hasło przewodnie festiwalu – AWARENESS ma zwrócić uwagę na to, jak bardzo istotna w designie jest świadomość i jak wielorako można ją w odniesieniu do projektowania rozumieć.

Jak działa drukarka 3d? Co łączy krzesło z koszem wiklinowym i czy pochodzenie artysty wpływa na jego projekty? Te wątpliwości rozwieją 3 wystawy programu głównego.

Pierwsza z nich – „The Future is Stupid”, przygotowana przez Svena Ehmanna, to unikalna możliwość przyjrzenia się z bliska niebanalnym przedmiotom i innowacyjnym rozwiązaniom, zaprojektowanym, by zmieniać świat na lepsze. Jednym z nich jest Colalife. Projektanci skupili się nad problemem braku lekarstw w krajach trzeciego świata. Doszli do wniosku, że Coca–Cola jest wszędzie. Dlaczego więc nie skorzystać z dróg jej eksportu? Eksperci zaprojektowali opakowanie, które kształtem dopasowane jest do wolnej przestrzeni między butelkami umieszczonymi w skrzynce. Dzięki temu w znacznym stopniu obniżyli koszty oraz czas dostawy leków. W ramach tej samej ekspozycji, składającej się z kilkunastu obiektów, zaprezentowany zostanie także projekt Kiosk grupy Unfold. To drukarka 3D, urządzenie które większość z nas zna jedynie z opisów. Na Łódź Design 2012 będzie można poznać jej działanie oraz zrozumieć, jak to możliwe, by projekt stworzony za pomocą programu graficznego, powstawał na naszych oczach w wersji przestrzennej.

Przedmiot może odzwierciedlać zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Przekona nas o tym Maria Jeglińska, kuratorka „Ways of seeing/ sitting”. Poprzez wystawę, zamierza podjąć dialog z gośćmi festiwalu i sprowokować do zastanowienia się nad celem, dla którego powstaje dany obiekt. Obok szesnastu eksponatów, umieszczonych zostanie szesnaście siedzeń. Każda para została utworzona na zasadzie analogii. Celem jest wydobycie najważniejszej, wspólnej cechy obu, czyli „idei”. Wśród prezentowanych obiektów, Jeglińska umieściła np. wiklinowy kosz obok Krzesła siatkowego autorstwa Henryka Sztaby. Co łączy te dwa obiekty? Odpowiedź poznamy w październiku na festiwalu.

Najpierw pojawiło się pytanie: Kto jest polskim projektantem? Ten, co się w Polsce urodził? Czy ten, który w Polsce pracuje? Twórca, który jest w swoim kraju znany i lubiany, czy taki, który jest w obcym kraju rozpoznawany jako projektant z Polski? (…) – zastanawiają się Agnieszka Jacobson-Cielecka i Klara Czerniewska, kuratorki wystawy „Kto Ty jesteś?”.

Później pojawiły się wątpliwości i trochę lęku, by całość nie wyszła nacjonalistycznie i sztucznie. Nie takie były założenia tej wystawy. W większym stopniu dotyczy ona procesu, stanu umysłu projektanta. Praca nad nią potwierdziła przeczucia kuratorek: - Powiedzenie, iż ktoś jest polskim lub nie polskim projektantem nie niesie żadnej informacji o tym, JAKIM twórcą jest. Jaka jest więc odpowiedź na pytanie „Kto ty jesteś?”. Projektant.

Łódź Design Festival to nie tylko wystawy - W ramach Forum: Design & Architektura, serii wykładów i prezentacji, ponad 20 wybitnych specjalistów z Polski i całego Świata opowie o własnych doświadczeniach, pracy, poszukiwaniach, błędach. - opowiada Małgorzata Żmijska, Dyrektor Programowa festiwalu - Spotkać będzie można Jerszy’a Seymour‘a - charyzmatycznego edukatora, projektanta i ‘agent provocateur’, który opowie o poszukiwaniach utopii i projekcie „Workshop chair’. Natomiast David Charny, kurator wystawy „Power of making” zdradzi, dlaczego według niego tworzenie jest najskuteczniejszym sposobem rozwiązywania problemów, ekspresji idei i kształtowania świata.

Dzieci patrzą na świat z ciekawością i zainteresowaniem. W odpowiedzi na ich potrzeby, organizatorzy, zakładając że zabawa jest najlepszą formą nauki, stworzyli projekt Edukreacja. Spotkanie dzieci z designem. Spacery po wystawach, edukacyjna bawialnia oraz warsztaty rozwijające wyobraźnię i kreatywność, to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji. Rodzice bez obaw będą mogli zostawić swoje pociechy pod okiem opiekunów, którzy postarają się przybliżyć im często niełatwy język designu.

Niestety dorosłość usypia w ludziach dziecięcą ciekawość. Chcąc rozbudzić ją na nowo, dla starszych miłośników designu, poza wspomnianymi punktami programu, organizatorzy przygotowali m.in. Remade Market. To wydarzenie dzięki któremu można spotkać się z projektantami, porozmawiać o inspiracjach i aktualnych trendach oraz nabyć oryginalne i wyjątkowe przedmioty bezpośrednio od ich twórców. Warto będzie także spróbować swoich sił i skorzystać z możliwości samodzielnego tworzenia pod okiem rzemieślników, specjalistów w swoim zawodzie.

Tegoroczna odsłona festiwalu to również wystawy i wydarzenia towarzyszące. W ramach plebiscytu must have, promującego rodzime projekty, wyłoniono najlepsze wzorniczo produkty, które zostaną zaprezentowane na wspólnej wystawie. Natomiast konkurs make me!, wraz z towarzyszącą mu ekspozycją, stanowi szansę dla młodych projektantów z całego świata na zaprezentowanie swoich pomysłów publiczności, nawiązanie kontaktów z firmami i zaistnienie na rynku. Podczas gali otwarcia dowiemy się kto zostanie jego tegorocznym zwycięzcą i otrzyma nagrodę główną: 20 000 zł!

Do Łodzi przyjedzie ponad 1 100 obiektów autorstwa przeszło 642 projektantów! Nie pozostaje nic innego jak zarezerwować sobie czas między 18 a 28 października. Więcej informacji na www.lodzdesign.com