Co można zrobić z ananasem?

Sałatkę (nie tylko owocową), sok, lody, albo kotleta - to wszystko można przygotować z pomocą ananasów. Z ekologicznego punktu widzenia pozostaje pytanie: lepiej kupić przetworzone i zapuszkowane owoce, czy transportowane z Chin świeże okazy? Na rynku nie ma jeszcze ani analiz carbon footprint ani water footprint, pozostaje więc kwestia smaku.


Duże soczyste i aromatyczne owoce (niestety w polskich supermarketach są raczej mniejsze owoce) nadają się do spożycia zarówno w stanie surowym jak i po przetworzeniu (soki, dżemy, kompoty).

Ananas jest korzystny dla zdrowia głównie przez zawartość jednego szczególnego enzymu (bromelina), który ułatwia trawienie. Pomaga strawić białko, może również pomagać w rozpuszczaniu skrzepów krwi i być przydatna w leczeniu choroby wieńcowej serca. Pomaga zwalczać przekrwienie zatok, infekcje przewodu moczowego, intensyfikuje działanie antybiotyków.

www.guadeloupe.pl www.guadeloupe.pl
www.guadeloupe.pl www.guadeloupe.pl

Ananas nie jest rośliną leczniczą, ale jego owoce to naturalne źródło zdrowych cukrów, spore ilości witaminy C, kwasów organicznych, a także miedzi i potasu. Można nawet stosować niedojrzałe owoce i sok z liści - mające właściwości przeciwrobacze, ale zdecydowanie po konsultacji ze specjalistą i w małych ilościach. Główne obszary zastosowania ananasów w medycynie to zatem leczenie problemów trawiennych, zapalenia żył, zapalenia zatok, czy wspomaganie gojenia po zabiegach szpitalnych chirurgicznych.

www.guadeloupe.pl www.guadeloupe.pl
www.guadeloupe.pl www.guadeloupe.pl

W formie surowej ananasy najlepiej po prostu zjeść. Należy odciąć koronę liści (przyda się później do udekorowania drinków), a także skorupę. Do jedzenia służy tylko żółty miąższ ze środka. Idealne także na różnego rodzaju soki lub koktajle.

Przepis na koktajl ananasowy: (dla 4 osób)

Wymieszać razem blenderem składniki:
- połowa ananasa lub 4 plastry z puszki;
- pół szklanki syropu kokosowego (lub mleka kokosowego)
- 2 szklanki soku ananasowego;
- 2 szklanki mleka.
Podawać w schłodzonym szkle, udekorować można kawałkiem ananasa.

Więcej zdjęć z uprawy ananasów - Ananasy na Gwadelupie