Ananasy z naszej klasy

Ananasy rosną w trawie, ale tylko w ciepłych krajach. Do nas najczęściej trafiają po długiej morskiej podróży, i nieco mniejsze niż naturalnie - ponieważ w zamrożeniu nie zdążyły dojrzeć. W kuchni dodają smaku i wyraźnie wzbogacają dietę. Z ekologicznego punktu widzenia, lepiej byłoby się przerzucić na polskie jabłka.


Ananas jadalny (Ananas comosus) zwany jest także ananasem właściwym lub ananasem czubatym. Jest to gatunek rośliny uprawnej, byliny z rodziny bromeliowatych. W stanie dzikim występuje w Brazylii, ale w stanie hodowlanym może rosnąć wszędzie, gdzie jest ciepło.

Roślina
Wbrew wyobraźni niektórych, ananasy nie rosną na drzewach, tylko na krótkich łodyżkach, niczym w trawie. łodyga rzadko osiąga wysokość 1 metra. Ma sztywne kujące liście, które jako ostrza otaczają owoce. Kwiaty są raczej niepozorne, choć ciasno i gęsto ścieśnione koło liści w koronie. Owoc dojrzewa w okresie letnim. (opryski kwasem naftylooctowym regulują rozwój roślin, aby plantacje dawały plon w ciągu całego roku). Pierwszy plon zbiera się po 18–24 miesiącach od założenia plantacji.

Ananasy rosną w trawie Ananasy rosną w trawie
Duże i dojrzałe ananasy w tropikach Duże i dojrzałe ananasy w tropikach

Ananas był uprawiany w Ameryce na długo przed przybyciem Kolumba. także na Gwadelupie - skąd pochodzą te zdjęcia - był już znany Arawakom- miejscowej ludności. Największe uprawy obecnie mają Chiny, Hawaje, Filipiny, Brazylia i Meksyk.

Jeżeli chcemy posadzić w warunkach domowych ananasy, musimy mieć zielone sadzonki. Jest jednak mało prawdopodobne, że sadzonki dadzą owoce. Jeśli hodujesz ananasy - wyślij nam zdjęcia swoich roślin!

www.guadeloupe.pl www.guadeloupe.pl - lepiej niż z puszki!
www.guadeloupe.pl www.guadeloupe.pl - Lepiej niz z puszki

Więcej na temat owoców tropikalnych:
EKOżywność Mój-Ogrodnik.pl