Rumianek - jak zastosować w lecznictwie i kosmetyce?

Rumiankowa herbatka, ziółka, rumiankowy krem pod oczy, szampon i maseczka na twarz. Polskie zioło - warto poznać je bliżej. Może w stanie naturalnym, z czystej łąki czy ogrodu da nam więcej benefitów niż cała kosmetyka razem wzięta? Z reguły nie mamy dostępu do swieżych owoców - al nic nie szkodzi, podobne działanie łagodzące będą miały herbatki w torebce czy gotowe ziołowe preparaty.
Pola rumiankowe z polskich łąk Pola rumiankowe z polskich łąk

Względy historyczne

Taki zwyczajny, niczym chwast, a działa na tyle sposobów. Rumianek (matricaria chamomilla) jest łagodnym tradycyjnym środkiem leczniczym, łagodzącym bóle (np. kobiece), leczy infekcje i hamuje alergie. W Rosji patron zakochanych (od legendy wiejskiej dziewczyny, która wyleczyła rumiankiem księcia, który natychmiast się w niej zakochał). W polskiej literaturze także występuje w wiankach pięknych wiejskich dziewcząt, najczęściej w zestawieniu z lnianymi białymi sukienkami i czerwonymi koralami z drewna (kiedyś rzeczywiście mieliśmy do czynienia z ekologiczną modą na co dzień!).

Zastosowanie i przydatność współcześnie

W praktyce zielarskiej i kosmetycznej - a zatem w użyciu domowym - wykorzystywane są koszyczki kwiatowe rumianku, które zawierają olejek eteryczny. Ponieważ ten składnik jest dosyć neutralny, pozwala na zastosowanie we wszelkich formach kosmetycznych: od past do zębów, mydeł, po kremy i szampony.

Rumianek - niepozorny a taki skuteczny Rumianek - niepozorny a taki skuteczny

Tanio, nie korporacyjnie ...

A pamiętacie, jak w latach 80-tych jeszcze wiele osób zbierało z łąk i ogrodów koszyczki kwiatowe rumianka i potem robiło się domowe "spa" z rumiankiem z koleżankami? Polegało to na robieniu wywarów rumiankowych i wdychanie plus nawilżanie skóry twarzy pod ręcznikiem. Rumianek działa bowiem rewelacyjnie na skórę, oczyszcza ją, nawilża, łagodzi podrażnienia oraz oczyszcza - szczególnie oczy. Dzisiaj problemem jest dla konsumentek przede wszystkim - znalezienie czasu na takie inhalacje oraz ... znalezienie czystych koszyczków. Kwiaty zbierane z miejskiej łąki mają bowiem więcej ołowiu niż właściwości leczniczych...

Mimo wszystko życzymy powrotu do zdrowia z rumiankiem na skórze!
Redakcja Moj-Ogrodnik.pl