Poczuć przedwiośnie już zimową porą

Wczesną wiosną, gdy temperatura jest wciąż niska, warto ściąć po kilka pędów krzewów i drzew wczesnowiosennych i umieścić je w wazonie w ciepłym pomieszczeniu. Zakwitną po kilku tygodniach, czasem dniach. Marcowe pędy też się nadają - choć zdecydowanie lepiej jest je podziwiać w naturze. Ałycza, brzoskwinia, a może forsycja? Zadbaj nie tylko o ogród ale i domowe świąteczne wnętrze.
Nieśmiało kwitnące kwiaty brzoskwini

Każda roślina chroni się przed przedwczesnym rozwojem pąków, a także ich przemrożeniem poprzez inhibitory i hormony, z których część jest rozkładana przez niską temperaturę, a pozostałe inicjowane są odpowiednią sumą ciepła.

Migdałek trójklapowy Migdałek trójklapowy

Przedwiośnie to odpowiedni czas na dekorację z kwitnących pędów drzew i krzewów, kwitnących na tegorocznych pędach. Nie wszystkie rośliny nadają się oczywiście do takich florystycznych kompozycji. Ścinajmy pędy gatunków roślin kwitnące na przedwiośniu, wiosną i wczesnym latem.

Przydadzą się tu przede wszystkim takie rośliny jak:
* forsycja pośrednia
* migdałek trójklapowy
* jaśminowiec wonny
* żylistek szorstki
* pigwowiec japoński
* wierzba iwa
* jabłonie,
* brzoskwinie,
* ałycza (Pronus, mirabelka) - która bardzo obficie kwitnie.

Z wszystkich wymienionych roślin kwiaty zakwitną w naszym wazonie domowym, jeśli tylko zapewnimy im ciepłe i jasne stanowisko na parapecie. Wodę wymieniajmy co kilka dni i przycinajmy końcówki pędów ostrym sekatorem.

Należy pamiętać, iż nie wszystkie rośliny kwitną w tym samym czasie - więc w wazonie także różnie pokażą się kwiaty. Im bliżej okresu naturalnego kwitnienia, tym szybciej podpędzimy pędy.

Dodatkowo pamiętajmy o innych korzyściach - nie tylko w kwestiach dekoracji domowej. Ścinając regularnie pędy przez kilka tygodni przedłużymy kwitnienie tych roślin w naszym ogrodzie.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska