Wiosna w domu w kompozycjach roślinnych

Wiosenne kompozycje nie są trudne do zrobienia, a powodują, iż nasze samopoczucie jest z dnia na dzień coraz lepsze. Świeża woń kwiatów i żywe kolory nawet doniczkowych ziół wzbogacają otoczenie, a jednocześnie pozwalają nam rozpocząć myślenie o pracach ogrodowych. ważne, by odpowiednio podlewać rośliny i dawać im dostęp do słońca o różnych porach dnia.

Przy tworzeniu kompozycji wiosennych możemy wykorzystać niemal każdą roślinę, którą kupimy w osiedlowej kwiaciarni, bądź która kwitnie właśnie w tym czasie w naszych domach. Ale najczęściej wykorzystywane są do tego celu: rośliny cebulowe, kojarzone z wiosną oraz pierwiosnki, czy całoroczne kwiaty doniczkowe.

Podpędzone tulipany Podpędzone tulipany

Rośliny cebulowe, pędzone w niewielkich pojemnikach sprzedawane są już od stycznia, lutego do samych świąt wielkanocnych. Ponieważ krokusy i narcyzy, ze względu na wysoką temperaturę, szybko przekwitają (kwitną około tygodnia, narcyz trochę dłużej), hiacynty są bardziej trwałe, a przy tym intensywnie i bardzo przyjemnie pachną. W połączeniu z wonnymi kwiatami primul, kompozycja staje się bardzo wiosenna. Ma walory nie tylko dekoracyjne ale i relaksacyjne.

Układ całej kompozycja zależy w głównej mierze od naszego pomysłu. Przy zastosowaniu wysokich roślin warto użyć dodatkowo materiałów okrywających podłoże w osłonce oraz same donice, w których roślina się korzeni. Przy niskich roślinach takiego problemu najczęściej nie ma, gdyż ich szerokie liście zakrywają podłoże, chroniąc rośliny także przed utratą wilgoci. Przekwitnięte rośliny stopniowo możemy zastępować innymi, także zimozielonym bluszczem okrywającym donicę.

Tekst i zdjęcia: Beata Dulko