Zamiast gotowej choinki wiązanka ze ścinek

Najtrudniejsza w choince "domowej roboty" jest jej podstawa - stworzenie takiego połączenia gałązek, które będzie stabilne, zwarte i estetyczne. Do tego celu potrzebujemy świeżego igliwia, kilka drutów, a lepiej naturalnego sznureczka. Taka choinka składana ma także walor ekologiczny - w końcu znajdziemy zastosowanie dla niepotrzebnych gałązek i starych elementów dekoracyjnych.

Podstawa to ... podstawa

Zrobienie podstawy dla domowej choinki zawsze wymaga przygotowania następujących przedmiotów: kija drewnianego, doniczki (najlepiej imitującej barwy naturalne) oraz starej gazety. Do tego oczywiście bardzo dużo jednolitych gatunkowo gałązek iglastych. najlepeij posłużyć się tymi, które już i tak zostały odcięte od drzewek w ogrodzie podczas jesienno-zimowych porządków, bądź też zostały oderwane od formowanego drzewka choinkowego.

Podstawa dla mini choinki Podstawa dla mini choinki
jeśli ozdoby to tylko ekologiczne Jeśli ozdoby to tylko ekologiczne

Krok po kroku

Kij grubszym końcem wstawiamy do doniczki w ten sposób, by umocował się dokładnie w jej środku. Pozostałą pustą przestrzeń wypychamy papierem gazetowym, który pomoże w usztywnieniu kija w doniczce. Do wyboru mamy dwa warianty "choinek domowej roboty":

Choinka nr 1 - strzelista
Pocięte gałązki igliwia dzielimy wedle giętkości. Te o miękkich gałązkach układamy w ten sposób, by owijając kij tylko ich główna cześć przylegała do niego. Dzięki temu osiągamy następujący efekt: nasza choinka zwęża się ku dołowi, a poprzez dokładne pokrycie kija nikt się nie zorientuje, że jest składana. W dodatku będzie bardzo gęsta. Gałązki konsekwentnie układane są na około, czubkiem do góry. Kolejne gałązki mają okrywać kij ... Do okładania używa się ciemnego cienkiego drucika, przywiązując tylko igliwie do kija.

Efekt na Święta murowany Efekt na Święta murowany
Naturalna choinka w domu Naturalna choinka w domu

Choinka nr 2 - płożąca
Innym sposobem na złożenie choinki ze staroci jest układanie gałązek świerka czy też sosny ku dołowi. Tutaj są nam potrzebne raczej gałązki sztywne, które najlepeij spełnią swoje zadanie. Zaczynając od doła kija nakładamy kolejne gałązki kierując je ku dołowi. Kolejno posuwamy się z układaniem gałązek do szczytu kija, stopniowo do pokrywając. Otrzymujemy w prezencie bardzo gęstą i wysoką choinkę.

Tekst i zdjęcia: Beata Dulko-Kaszowska

Planujesz w tym roku na święta mieć w domu żywą choinkę w donicy? Dowiedź się na co musisz zwrócić uwagę przy jej zakupie i jak są pielęgnować: Choinka w donicy w domu