Kupujesz zabawki dla dzieci? A czy wiesz kto i gdzie je wyprodukował?

NIE SMUĆ MISIE to przedświąteczne akcje w sklepach z zabawkami w obronie praw pracowników chińskich fabryk. W etyce i ekomodzie nie chodzi bowiem tylko o ekologiczne aspekty produkcji (materiały, z których są zrobione zabawki czy ubrania, BHP), ale także o ważne kwestie społeczne jak przestrzeganie praw pracowniczych w zakładach produkcyjnych w Azji czy niezatrudnianie (przymusowo) dzieci.
Etyczna moda to tylko początek myślenia o odpowiedzialnym biznesie Etyczna moda to tylko początek myślenia o odpowiedzialnym biznesie
Wartościowe produkty dostępne dla Ciebie Wartościowe produkty dostępne dla Ciebie
jak zaczynać od małych rzeczy? Jak zaczynać od małych rzeczy?

Aktywiści w maskach smutnych misiów 11 grudnia ponownie wejdą do sklepów z zabawkami w Warszawie i w Krakowie aby zwrócić uwagę na złą sytuację w chińskich fabrykach. Tym razem będzie z nimi Debby Chan, obrończyni praw człowieka i praw pracowniczych z Hongkongu.

Akcja jest częścią kampanii „Kupuj odpowiedzialnie zabawki” prowadzonej przez Polską Zieloną Sieć od 2009 r. Organizatorzy kampanii alarmują: w chińskich fabrykach zabawek robotnicy pracują po 16 godzin dziennie, czasami mając tylko jeden wolny dzień w miesiącu, obsługują niebezpieczne maszyny bez przeszkolenia i kontaktują się ze szkodliwymi substancjami bez wyposażenia ochronnego. Wielkie marki, które firmują najpopularniejsze wśród dzieci zabawki, przymykają oczy na postępowanie kierownictwa chińskich fabryk. Polska Zielona Sieć wraz z innymi europejskimi organizacjami zbierają podpisy pod petycją skierowaną do przedstawicieli przemysłu zabawkarskiego.

- Od prawie dwóch lat prowadzimy ciągły dialog z takimi firmami jak Disney czy Mattel, a także z założoną przez nie Międzynarodową Radą Przemysłu Zabawkarskiego. Ich przedstawiciele obarczają winą konsumentów, którzy rzekomo nie dbają o nic poza niską ceną. Wiemy, że jest inaczej i chcemy to udowodnić. – Mówi Justyna Szambelan z Polskiej Zielonej Sieci.

Pomoc celebrytów i specjalistów z zewnątrz

Do wspierania działań kampanii będzie zachęcać Debby Chan, która zajmuje się w Chinach śledzeniem nadużyć w zakładach wytwarzających produkty najbardziej znanych marek zachodnich. Przez ostatnie 5 lat przeprowadziła wiele wywiadów w pracownicami fabryk i odkryła przy tym liczne przypadki łamania ich praw pracowniczych oraz praw człowieka. Na co dzień mieszka w Hongkongu i działa w organizacji SACOM (Students and Scholars Against Corporate Misbehaviour).

Happeningi NIE SMUĆ MISIE! odbędą się 11 grudnia (12.00) w Warszawie w CH Arkadia, Aleja Jana Pawła II 82 i w Krakowie w Galerii Krakowskiej, ul. Pawia 5. 10 grudnia tymczasem w Warszawie jest możliwość spotkania się z Aktywistką - zaprasza Krytyka Polityczna - Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji: Polska Zielona Sieć na www.ekonsument.pl oraz na filmiku: