Dlaczego dodaliśmy poskrzypkę cebulową do logo?

Celem portalu www.moj-ogrodnik.pl nie jest tak oczywiste ogrodnictwo. Naszym celem jest promowanie i udoskonalenie technik, wiedzy i umiejętności przeciętnych odbiorców - posiadających jak i nie posiadających ogrodu - na temat ekologicznego stylu życia. Poskrzypka cebulowa pojawia się tutaj, naszym zdaniem, całkiem logicznie - jako przewrotny symbol ekologicznego ogrodu, który chroni... nawet szkodniki.
najlepszy portal o ekologii komercyjnej w Polsce Najfajniejszy portal o ekologii komercyjnej w Polsce

Kim jest poskrzypka cebulowa?

To nieduży owad, ale bardzo dekoracyjny i zauważalny dzięki czerwonej barwie. jest po prostu śliczny!

Czy jest to owad szkodliwy?

Jako szkodnik poskrzypka cebulowa niestety tak, gdyż zjada tkankę roślin cebulowych, osłabia swoją roślinę - ponieważ się nią żywi. Lecz nie warto niszczyć poskrzypki, która nie rozmnaża się masowo: w małym ogródku znajdzie się jej przedstawicieli zaledwie kilka egzemplarzy.

Co zatem robić?

W ciągu sezonu wegetacji, głównie wiosną, widoczne są także malutkie, czerwone "jajeczka" na roślinach cebulowych, wyróżniające się wśród zieleni roślin. Jeden owad nie rozmnaża się masowo wywołując powstanie całych koloni, wiec możemy ich obecność uznać za mało szkodliwą, a przecież ciekawą.

Co ma do tego prowadzenie ekologicznego ogrodu?

Ponieważ owady są częścią przyrody, nasz ogród niech także będzie ich częścią. Proponujemy zaprzyjaźnić się z ciekawymi owadami jak na przykład poskrzypką cebulową - to w końcu częśc ekosystemu, który chcemy budować i chronić.

Ogrodniczo, ekologicznie - nawet w mieście Ogrodniczo, ekologicznie - nawet w mieście
Dwie zaprzyjaźnione poskrzypki cebulowe Dwie zaprzyjaźnione poskrzypki cebulowe

Taka jest właśnie wizja Ogrodnika:

Naszym celem jest przedstawienie wiedzy i opinii o tematyce ekologicznej - zarówno w kontekście ogrodnictwa, rolnictwa, czy szeroko pojętego biznesu eko. Promujemy dobre praktyki, a szczególnie innowacje w eko-marketingu. Nasze teksty są subiektywne i odzwierciedlają wiedzę oraz poglądy poszczgólnych autorów. Chcemy, by ekologiczny styl życia nie był narzucany przez zarabiające na konsumpcji koncernach, ale by oznaczał refleksyjność indywidualnych osób.

Szkodnik? Nie, to owad - który powinien mieć miejsce w ekologicznym ogrodzie. Nawet jeśli z pozoru wydaje się, że może wywoływać tylko strach i obrzydzenie. Prawie .. jak kompostowanie w Polsce :-)

Redakcja Mój-Ogrodnik.pl