Nieinwazyjna pielęgnacja różanych rabat

Wiosna i lato to najbardziej intensywny czas prac pielęgnacyjnych w ogrodzie. Porządkujemy rabaty i korujemy powierzchnię pod krzewami, wykonujemy także cięcia roślin kwitnących latem. Wytwarzają pąki kwiatowe na tegorocznych, nowych pędach. Takimi roślinami jest wajgela, tawuła japońska oraz nasze ulubione ... róże. To różami najczęściej szczyci się każdy ogrodnik - jak uprawiać je w najmniej inwazyjny sposób?
Wiosną przycinamy pędy róż Wiosną przycinamy pędy róż

Podstawowe zasady pielęgnacji róż dotyczą ich podlewania w czasie upalnych dni, nawożenia w miesiącach letnich oraz przycinania sanitarnego w ciągu roku, a wiosną dodatkowego skracania pędów. Róża nie wymaga szczególniejszych zabiegów aniżeli inne rośliny, a jednak cenimy ją bardziej spośród wszystkich roślin ogrodowych. Bardzo dobrze czuje się na wyselekcjonowanym miejscu w pełnym słońcu.

WARUNKI UPRAWY RÓŻ:

Stanowisko: słoneczne dla każdej z róż, najobficiej kwitną w pełnym słońcu
Gleba: próchniczna, żyzna o pH 6-6,5
Szczególne uwarunkowania: wyróżniamy kilka grup róż:
- wielkokwiatowe o wyprostowanym pędzie a na jego szczycie najczęściej pojedynczym dużym kwiecie
- rabatowe o formie krzaczastej
- parkowe o znacznej powierzchni i pędach długich, przewisających (należy wybrać dla nich osobne miejsce)
- pnące, opierające się o podporę to tzw. pnącza prymitywne

Zakładanie rabaty różanej może się odbyć o każdej porze okresu wegetacji. Wiosną i jesienią możemy sadzić sadzonki sprzedawane tzw. z gołym korzeniem, a pojemnikowe cały okres. Omijajmy jedynie gorących dni, gdyż uprawa w początkowym okresie musi się dobrze ukorzenić, a więc wymaga wilgotności podłoża.

Bardzo dobrym i wskazanym zabiegiem jest korowanie powierzchni rabaty. Dodatkowa ściółka zapewnia wilgotność gleby oraz poprawia jest strukturę w czasie rozkłady kory. Używajmy przekompostowanej i drobno zmielonej kory. Pierwsza warstwa wystarczy na pierwszy rok, jesienią dodatkowo okorujmy same rośliny.

Rabata różana Rabata różana

Nawożąc rośliny już posadzone możemy użyć ewentualnie mineralnych lub organiczno-mineralnych surowców, rozsypując je po powierzchni rabaty. Ważne jest jednak, by nie stosować żadnych nawozów mineralnych przy sadzeniu róż i bezpośrednio po tym zabiegu, w szczególności dotyczy to sadzonek sprzedawanych w balotach (z gołym korzeniem). Są to rośliny o silnie skróconym systemie korzeniowym, który przez pierwszy miesiąc będzie się regenerował.

Ważnym etapem pielęgnacji róż w okresie wegetacji jest wyrywanie dzików - pędów wyrastających z podkładek. Prawie wszystkie róże, które znamy ze sprzedaży, są szczepione na gatunku róży odpornej na warunki zimowe w Polsce (Rosa canina).

Od czasu do czasu zdarza się, iż spod ziemi wyrasta długi pęd z drobnymi liśćmi - należy go wyrwać usuwając tuż przy korzeniu. Inaczej spowoduje zagłuszenie odmiany szlachetnej i jej wypadnięcie.

Aby roślina dobrze zimowała wykonajmy wokół niej kopczyk z ziemi lub kory. Pędy możemy dodatkowo otoczyć agrowłókniną. Wiosną wykonujemy ciecia sanitarne i skracające pędy.

Autor: Beata Dulko