Mszyce atakujące róże ogrodowe

Mszyce to najczęstszy i najgroźniejszy szkodnik róż. Rozmnażają się bardzo szybko, żerują wysysając soki z roślin i bardzo często roznoszą choroby wirusowe między gatunkami. Wielu z nas stoi często przed dylematem, jak poradzić sobie ze szkodnikami w ogrodzie. Najważniejsze to je rozpoznać i dobrać w miarę nieinwazyjne środki pozbycia sie ich z naszej przestrzeni.

Nie sposób wyliczyć wszystkich gatunków roślin jednorocznych i wieloletnich, które atakowane są przez mszyce - pluskwiaki o długości do 3mm. MSZYCE żerują zawsze na młodych pędach i liściach, nie rzadko także i kwiatach, wysysając soki z roślin. Większość z mszyc jest szkodnikiem jednodomnym lub dwudomnym. Co oznacza, iż żerują tylko na jednej roślinie, bądź na dwóch konkretnych gatunkach rosnących blisko siebie. Mszyce atakujące pędy i liście róż są koloru zielonego (jednodomna) bądź zaróżowione (dwudomna mszyca różano-szczeciowa).

Mszyca żeruje na młodych liściach i pędach Mszyca żeruje na młodych liściach i pędach
Mszyca atakuje także kwiaty Mszyca atakuje także kwiaty

Mszyce ograniczają kwitnienie róż oraz hamują wzrost ich pędów. Ponadto, na liściach widoczne są niewielkie plamki, wskazujące miejsce żerowania oraz rozwoju chorób przenoszonych przez mszyce. Bardzo często wtórną chorobą po wizycie mszyc jest mozaika liści róż, która objawia się ogólnym występowaniem różnego rodzaju przebarwień liści. Niestety mozaiki wywoływane są przez wirusy co utrudnia zwalczanie szkodnika (najlepszym sposobem na usuwanie chorób wirusowych jest wycinanie porażonych części).

Walkę z mszycami najlepiej rozpocząć jak najwcześniej, gdy tylko zauważymy ich obecność, poprzez:
- mechaniczny zbiór i niszczenie (pomiędzy palcami) - jeden zabieg wystarcza na około 3 tygodnie!
- chemicznymi środkami ochrony roślin;
- oprysk silnym strumieniem wody w czesnych stadiach szkodnika (mszyce są wtedy nie latające);
- oprysk gotowymi mydłami owadobójczymi.

Mszyce na róży Mszyce na róży
Wtórny objaw żerowania mszyc -mozaika liści Wtórny objaw żerowania mszyc -mozaika liści

Tekst i zdjęcia: Beata Dulko-Kaszowska, ogrodnik i architekt krajobrazu