Odzież ochronna do pracy w ogrodzie

Praca w ogrodzie sprawia wiele przyjemności, zwłaszcza gdy można podziwiać efekty swojej pracy. Jednak aby była ona nie tylko satysfakcjonująca, ale także bezpieczna, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie ubrania i akcesoria ochronne do pracy. Szybko przekonamy się, że są one niemal tak samo ważne, jak odpowiedni sprzęt.
Potrzebujesz dobrych butów do ogrodu? Potrzebujesz dobrych butów do ogrodu?

Przydomowym ogrodem zajmujemy się na ogół po godzinach pracy i w weekendy – jest to forma relaksu i odprężenia, a możliwość przebywania na świeżym powietrzu jest nieoceniona dla naszego zdrowia. Co robić jednak, gdy po godzinach pracy w ogrodzie, dają nam się we znaki plecy, pieką oczy, bolą kolana, a ręce są otarte?

Prawdopodobnie wina leży w złym ubiorze i nieprawidłowym przygotowaniu do pracy.

Podstawą dobrego ubioru ogrodnika są spodnie i kurtka wykonane z odpowiedniego, oddychającego materiału. Odzież nie może krępować ruchów, ani sprawiać wrażenia, iż pracujący jest „uwięziony” w ubraniu. Powinno ono być jego „drugą skórą”, reagując na każdy ruch właściciela, zapewniając nie tylko ochronę przed zimnem, ale przede wszystkim przed ostrymi narzędziami i przypadkowym przecięciem materiału.

W czasie wiosennym i letnim, wygodnie pracuje się w ubraniu typu „ogrodniczki”, które nie krępują ruchów, a szelki pozwalają na idealne dopasowanie ich do sylwetki.

W chłodne dni ciepło zapewnią kalesony. Specjalna tkanina odzieży odprowadza z powierzchni skóry wilgoć, która następnie jest pochłaniana przez kolejną warstwę ubrania, a przy tym zapewnia dobrą wentylację i poczucie komfortu.

Idealne do prac ogrodniczych w porze deszczowej są np. spodnie Husqvarna. Wykonane są z mocnego nylonu z przodu i materiału PU/PCV z tyłu. Dodatkowo wyposażone są w regulowane, elastyczne szelki i zapięcie na guzik w pasie. Nie pozwolą przemoknąć, nawet w najbardziej rzęsisty deszcz.

W przypadku bardziej zaawansowanych prac ogrodowych, np. podczas obsługi pilarki, odzież ochronna jest podstawą bezpiecznej pracy. Podstawową funkcją takich ubrań jest ochrona przed przypadkowym przecięciem materiału. Materiał zbudowany jest ze specjalnych warstw składających się z długich włókien, które wplątują się w piłę łańcuchową, nie uszkadzając jej. „Odzież ochronna do prac leśnych musi posiadać oznaczenie CE. Jeżeli dodatkowe spotka się symbol EuroTest, użytkownik wie, że wybrane egzemplarze podlegają regularnym inspekcjom i testom w instytucie posiadającym odpowiednie uprawnienia” – powiedział Andrzej Cieciuch, ekspert firmy Husqvarna.

Osoby pracujące w ogrodzie często nie zdają sobie sprawy, jak istotna jest ochrona dłoni podczas pracy, aby uniknąć otarć, pęknięć skóry i odcisków. Z kolei wychłodzenie rąk grozi nieodwracalnymi zmianami tkanki podskórnej. Dobrze dobrane rękawice chronią ręce przed wszelkimi mechanicznymi urazami, a także zapewniają lepsze prowadzenie maszyny i stabilne trzymanie urządzeń. Powinny być więc podstawą ubioru roboczego.

W przypadku otarć kolan podczas prac pielęgnacyjnych, skuteczną ochronę stanowić będą nakolanniki z tworzywa piankowego.

Ubranie robocze do prac ogrodowych Ubranie robocze do prac ogrodowych


Chronić należy również słuch. Podczas długotrwałego koszenia dźwięki wydawane przez maszyny mogą stanowić zagrożenie dla słuchu obsługujących. Aby uprzyjemnić czas głośnej pracy, można skorzystać z zatyczek ochronnych do uszu lub ochronników słuchu. W przypadku tych drugich, w nowoczesnych modelach ochronników można spotkać wbudowane radia FM, pozwalające na słuchanie muzyki w trakcie pracy.

W ostrym wiosennym słońcu nie wolno zapomnieć o ochronie wzroku – na oczy trzeba obowiązkowo założyć okulary ochronne. Nie tylko chronią wzrok, ale też poprawiają jakość widzenia w słoneczny dzień (np. soczewki zabarwione na szaro), a żółte okulary poprawiają widzenie przy słabym świetle.

OBUWIE

Ostatnim, ale nie najmniej ważnym elementem odzieży do pracy w ogrodzie są buty. Nieprzemakalne i wykonane z mocnego tworzywa, pozwalają na wiele godzin pracy, bez otarć czy bolesnych pęcherzy. Pomagają utrzymać stabilność m.in. podczas pracy z pilarką, koszenia nierównego podłoża czy pracy w trudnych warunkach atmosferycznych. „Trwałe obuwie jest przeznaczone dla wszystkich użytkowników, ceniących sobie jakość i wygodę pracy. Spełniają wszystkie standardy bezpieczeństwa związane z ich użyciem. Dodatkowo, formowany bieżnik podeszwy zapobiega ślizganiu na trudnym terenie” – dodaje ekspert firmy Husqvarna, Andrzej Cieciuch.

Pracując w ogrodzie koniecznie stosuj odzież ochronną. W dobrze dobranym ubraniu i akcesoriach wysiłek fizyczny mniej odbije się na zdrowiu.