Przygotuj ogród na chłody

Wrzesień i początek października to idealny czas na przygotowanie ogrodu przed nadejściem pierwszych chłodów. Rośliny, trawnik, meble ogrodowe, powierzchnie tarasów czy ogrodzenia – wszystkie te elementy należy odpowiednio zabezpieczyć przed jesienno-zimową aurą. Efekty pracy włożonej w zadbanie o ogród w tym okresie, z pewnością docenimy w pierwszych dniach wiosny.
Kiedy ścinać żywopłoty? Kiedy ścinać żywopłoty?
Kiedy i jak pielęgnować metal? Kiedy i jak pielęgnować metal?
Jesienne kompozycje czy reklama eko? Jesienne kompozycje czy reklama eko?

Rośliny i trawnik

Wrześniowe dni, a szczególnie noce, często bywają już chłodne. Dlatego w pierwszej kolejności, nim nadejdą przymrozki, musimy przenieść kwitnące rośliny doniczkowe stojące w ogrodzie, do wnętrza. Z kolei wrażliwe rośliny znajdujące się na stałe w ziemi, warto okryć ochronną matą lub włókniną. Jeśli chodzi o trawnik, jesienią rośnie on wolniej - nie musimy kosić go więc, tak często jak w lecie. Pamiętajmy jednak, by na zimę pozostawić krótkie źdźbła, gdyż dłuższe są bardziej podatne na rozwój chorób.

Początek września to czas, gdy możemy jeszcze sadzić drzewa, krzewy iglaste, a także rośliny cebulowe zimujące w gruncie. To również odpowiedni okres na przycięcie żywopłotu oraz krzewów i drzew. Jeśli nie zrobimy tego teraz, będziemy musieli czekać z tym aż do wiosny. Późne przycinanie drzew i krzewów może skutkować zbyt późnym przygotowaniem ich do zimy, czego efektem z kolei bywa przemarznięcie roślin. Drzewa i krzewy obficie podlewamy przed zimą – dzięki temu lepiej przetrwają one chłody.

Meble ogrodowe

Jesienią rzadko zdarzają się dni, pozwalające na długie przesiadywanie na wolnym powietrzu. Dlatego też, możemy powoli chować ogrodowe ławki, krzesła i stoły do garażu lub piwnicy. Przed zamknięciem ich na okres zimowy, warto jednak porządnie wyczyścić je i zabezpieczyć. Szczególnie na drewniane meble źle wpływa dłuższy pobyt w zimnie i wilgoci. Jeżeli nie zrobiliśmy tego do tej pory, warto zaimpregnować ich powierzchnię. Dzięki temu meble będą ładnie się błyszczeć, ale przede wszystkim zabezpieczymy je przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

- Wilgoć wnikająca w niezabezpieczone drewno to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i glonów. Środki impregnujące drewno, po nałożeniu, tworzą trwałą barierę na powierzchni. Dzięki niej, drewno chronione jest przed promieniami UV, wnikaniem wilgoci i powstawaniem grzybów –tłumaczy Andrzej Cholewka, ekspert z firmy Lakma SAT. Warto też zadbać o wszystkie metalowe elementy w naszym ogrodzie. Na rynku znajdziemy specjalistyczne preparaty do tego celu - W przypadku elementów żeliwnych i stalowych, największym zagrożeniem jest korozja. Środki przeznaczone do tych powierzchni, poprzez ścisły kontakt z powierzchnią metalu, chronią ją przed szkodliwym działaniem środowiska, które skutkuje rdzewieniem żelaza, śniedzeniem mosiądzu czy miedzi – dodaje ekspert z Lakma SAT.

Tarasy pod ochroną

O ile meble chowamy na jesień i zimę we wnętrzu, to tarasy odczuwają oddziaływanie zmiennej aury przez kilka miesięcy. - Przed jesienią warto zabezpieczyć powierzchnie tarasów, balkonów i alejek ogrodowych specjalistycznymi środkami. Produkty tego typu świetnie sprawdzają się na powierzchniach wykonanych z lastriko, gresu, kamienia naturalnego, klinkieru, drewna czy tworzyw sztucznych. Dzięki warstwie polimerowej, którą tworzą na powierzchni, podłoża odzyskują swój dawny blask, ale przede wszystkim zdobywają ochronną warstwę – zabezpieczającą przed wilgocią, promieniowaniem UV, substancjami szkodliwymi zawartymi w powietrzu – tłumaczy Agnieszka Barańska, brand manager marki Sidolux Expert.

Źródło: Informacja prasowa