Róże balotowe - jak je kupować?

Wczesną wiosną i jesienią producenci, hodowcy i sklepy ogrodnicze oferują bogatą grupę kwiatów róż. Te rośliny ze względu na swoje walory są jedną z ulubionych roślin ogrodowych, jakie kupujemy w Europie. Sprzedawane w tzw. balocie wymagają troszkę więcej zabiegów, aniżeli wtedy, gdy kupujemy je w donicy. O co chodzi w różach balotowych?
Róże w balocie Róże w balocie

Czym wyróżnia się roślina sprzedawana w tzw. balocie?

Rośliną "balotową" są najczęściej drzewa i krzewy liściaste i iglaste, co oznacza, iż dopiero wzejdą (sprzedawane wczesną wiosną) lub już skończyły na ten rok swój wzrost. Taki krzew róży ma skrócony system korzeniowy, owinięty folią z niewielką ilością żyznej ziemi. Pędy mocno przycięte, zabezpieczone są przez producenta naturalnym woskiem - wszystko po to, aby podczas przechowywania roślina nie utraciła zbyt dużo wody.

PORADA ZAKUPOWA: Przy zakupie wczesną wiosną róż zwróćmy uwagę na jej pędy - czy nie są połamane oraz czy osadzone na nich pączki są zdrowe i w miarę duże.

Sadzimy róże:

Najważniejszym zabiegiem jest przygotowanie odpowiedniego podłoża - wykopujemy szeroki i głęboki dołek, a w miarę potrzeby wymieniamy ziemię z zawartością kompostu. Zalecane jest, aby roślinę po rozpakowaniu oczyścić z podłoża w którym jest zawinięta, a następnie zanurzyć ją na 3-4 godziny w wodzie. Nie wiemy, ile czasu krzewy spędziły w szkółce, więc nawodnienie napowietrzy i przywróci turgor roślinie. Zalewamy także miejsce sadzenia po okryciu rośliny podłożem nie ugniatając go stopą.

Różne róże Różne róże

Większość odmian o bardzo dekoracyjnych kwiatach nie pochodzi z naszego regionu, bądź jest po prostu wrażliwa na mrozy, dlatego powinny być szczepione na podkładce róży Rosa canina, której pędy i korzeń idealnie zimuje w polskich warunkach. Miejsce szczepienia warto ukryć w glebie na głębokości około 5 cm.

Podczas sadzenia nie wolno stosować żadnych nawozów sypkich czy płynnych. System korzeniowy może zostać spalony przez sole mineralne.

Róże wielkokwiatowe, rabatowe i pnące:

Róże sprzedawane w balocie możemy podzielić na róże rabatowe - krzaczaste, o średniej wielkości kwiatów zebranych na końcach pędów, pnące o silnych pędach długości nawet 2 metrów oraz wielkokwiatowe, uważane za najcenniejsze. Ich pędy są sztywne na około jednego metra wysokości, na ich końcach wyrasta duży kwiat. W zależności od tego, którą z form wybierzemy, ilość miejsca i słońca musi być wystarczająca.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska