Choinka w donicy w domu

Choinka w donicy w domu to rozwiązanie na ekologiczne Święta - bez sztucznych drzewek, ani ścinania niepotrzebnego drzew. Istnieje jednak kilka zasad postępowania z drzewami iglastymi w donicy, które przenosimy do ocieplanych pomieszczeń. Odpowiednie podlewanie, utrzymywanie niskiej temperatury - to tylko niektóre z nich.
Choinka żywa w doniczce w domu Choinka żywa w doniczce w domu


Choinki, choinki...

Załóżmy, że już planujemy być eko i chcemy się "sprawdzić na Święta". Z daleka od sztucznych choinek, naturalnych z bazaru (nie wiedzieć, co jest gorsze), chcemy najnormalniej w świecie użyć ogrodowego drzewka w stanie nienaruszonym w mieszkaniu.


Niestety nie wystarczy przenieść do mieszkania z ogrodu, czy też kupić choinkę w doniczce w centrum ogrodniczym. Musimy wiedzieć jak odpowiednio zająć się drzewkiem, by po okresie świątecznym jeszcze żyło.....

Jeżeli choinka pozostanie w ciepłym domu dłużej niż tydzień, lub chcemy, aby pozostała w nim do wiosny, to musimy trzymać ją w pomieszczeniu z dużą ilością światła, gdzie panuje temperatura około 10 st.C. To trudne w mieszkaniu, prawda?

Choinka Choinka

W momencie, gdy będziemy chcieli ją przenieść z powrotem poza mieszkanie jeszcze zimą, trzeba będzie pamiętać o stopniowym ochładzaniu temperatury w pomieszczeniu. Zrobienie tego w przeskoku temperatur nie gwarantuje drzewku przetrwania nawet tygodnia.

Podlewanie drzewek choinkowych
Drzewa iglaste w domu należy podlewać tak, by gleba w doniczce była stale wilgotna. Różnice gatunkowe nie mają tutaj żadnego znaczenia. Oczywiście bez zalewania - szczególnie większych drzewek.

W momencie wystawiania rośliny na balkon lub na zewnątrz do ogrodu obowiązkowo okrywamy donice agrowłókniną lub rozdrobnionym styropianem, aby system korzeniowy został zabezpieczony prze zimowymi przymrozkami.Tekst i zdjęcia: Beata Dulko