Jak uprawiać lawendę, czyli przykład z Ukrainy

Uprawa lawendy to marzenie wszystkich, którzy zakochali się w barwach prowansalskiej Francji, albo chcieliby samodzielnie wykonywać domowe kosmetyki na włosy czy ozdoby florystyczne do domu i łazienki. Niestety, to nie takie proste. Lawendę najlepiej uprawiać z gotowych sadzonek, z nasionami bywa dużo trudniej i dłużej.

Lawenda, którą znamy z wielu naszych domowych okiennic, jest uprawiana na skalę przemysłową celem zastosowania jest do produkcji kosmetyków, czy rożnych zapachów (albo wkładów do poduszek czy woreczków odstraszających m.in. mole).

Jak wygłąda uprawa lawendy? Jak wygłąda uprawa lawendy?
Pola lawendy dla przemysłu kosmetycznego Pola lawendy dla przemysłu kosmetycznego

Przedstawione zdjęcia pochodzą z plantacji sadzonek na Ukrainie, które następnie są przesadzane do większych pojemników i na większe zagony. Dopiero po kilku latach pielęgnacji, są sadzone w miejscu docelowym. Lubią ziemię piaszczystą, z dużą ilością wapnia (inaczej niż podobne wrzosy, które lubią kwaśną glebę). Jak mówi Alexey Kachkovskiy: "Uprawianie lawendy z nasion jest bardzo trudnym i czasochłonnym procesem. Dlatego wszystkim, którzy nie posiadają dobrze nasłonecznionego pola i personelu do ciągłej opieki, doradzałbym sadzonki".

Lawenda nie tylko pięknie pachnie Lawenda nie tylko pięknie pachnie
Lawendę najlepiej uprawiać z siewek Lawendę najlepiej uprawiać z siewek

Marzenia Ogrodnika: pola lawendowe Marzenia Ogrodnika: pola lawendowe
Lawendowy zawrót głowy Lawendowy zawrót głowy