Jak uprawiać zioła w mieszkaniu

Zioła to specyficzna grupa roślin. Ich aromatyczne liście a czasem kwiaty sprawiają, iż czujemy prawdziwy powiew wiosny i lata w środku zimy. Chęć uprawy tych roślin w domu nie jest chyba dla żadnego z nas trudna, przy spełnieniu kilku podstawowych warunków pielęgnacyjnych może stać się rzeczywistością.
Zioła kupimy w marketach Zioła kupimy w marketach


Czym są zioła i jakich warunków wymagają?
Zioła to zarówno rośliny jednoroczne jak i wieloletnie byliny uprawiane na szeroką skalę na całym świecie. Każda roślina ma specyficzne wymagania - różnią się one w szczególności jeśli zioła pochodzą z różnych stref klimatycznych.

Byliny takie jak szczypiorek, mięta pieprzowa czy macierzanka piaskowa zimują w naszych warunkach bez przeszkód. Oregano, bazylia, rozmaryn są ciepłolubne, uprawiane są dlatego jako rośliny jednoroczne. Bez problemów możemy wysiewać ich nasiona do doniczek i uprawiać siewki na parapecie w czasie wiosny i lata, a czasem także jesienią i zimą.

Gdzie uprawiać zioła?
Najważniejszym miejscem jest parapet okienny z dużą ilością promieni słonecznych. Jeśli ten warunek spełnimy to już mamy POŁOWĘ SUKCESU!! Najlepsza jest wystawa południowa, choć w czasie krótkich dni także południowo-wschodnia.

Rośliny jednoroczne charakteryzują się bujnym wzrostem ograniczonym w naturalnych warunkach nadejściem chłodnych temperatur. W mieszkaniu silnym ogranicznikiem staje się:
- brak wystarczającej ilości światła,
- niska temperatura,
- wyjałowienie podłoża,
- brak wilgoci.
Dwie ostatnie przyczyny z łatwością możemy wyeliminować przez regularne podlewanie oraz nawożenie nawozami dla roślin zielonych.

Zioła na parapecie Zioła na parapecie
Rozmaryn Rozmaryn

Nasiona czy sadzonki?
Od kilku lat można dostać, głównie w hipermarketach spożywczych, sadzonki ziół. Sprzedawane są przez cały rok, także jesienią i zimą. To duża korzyść dla nas, gdyż gotowe sadzonki nie wymagają tyle światła co kiełkujące siewki (dlatego stosujemy nasiona wiosną i latem). Innym problemem jest wysoka wilgotność powietrza panująca w sklepach. Rośliny szybko więdną w naszych ogrzewanych mieszkaniach - dlatego należy zadbać o częste podlewanie, a z początku także zraszanie. Im dłużej rośliny przetrwają, tym lepiej i dłużej będą rosły.

Autor: Beata Dulko