Kilka domowych ekologicznych sposobów na mszyce

Obecnie w literaturze ekologicznej znajdziemy kilka sprawdzonych sposobów na jedną z najliczniejszych i powszechnych grup owadów jakimi są mszyce. Jest ich kilka gatunków oraz setki żywicieli, których atakują od wiosny do jesieni.
Mszyca atakuje róże Mszyca atakuje róże

Podstawowe wiadomości o mszycach:

Mszyce są pluskwiakami wydającymi do pięciu pokoleń w ciągu roku. Pierwsze pokolenie,nie lotne, rozwija się na roślinie, na której zimowało. Następne tworzą osobniki oskrzydlone, więc mogą z powodzeniem przemieścić się na inną roślinę. Ponadto młodym owadom pomagają mrówki, które chronią i przenoszą młode mszyce w sytuacjach zagrożenia w zamian pobierając słodką spadź.

Mrówki i ich rola w ogrodzie

Ekologiczna walka z mszycami:

Mszyce mogą się pojawić nie tylko na roślinach ozdobnych, ale także ziołach. Dlatego tak ważne jest, aby nie używać chemii na roślinach, które przecież będziemy jeść. Ponadto mszyce, jako owad naturalnie występujący w naszym klimacie, mają także swoich naturalnych wrogów -np. biedronki, skorki -popularnie zwane szczypawicami oraz bzygi.

Oto nasze wypróbowane sposoby:

-Stosowanie naturalnych nawozów, które nie powodują nadmiernego wybiegnięcia roślin. Przenawożenie azotem to przyczyna nadmiernego wzrostu roślin, nienaturalnego koloru, który przyciąga owady oraz delikatnych tkanek młodych liści i pędów. To wszystko przyciąga mszyce do naszych roślin.

- Usuwanie mechaniczne poprzez wygniatanie ich między palcami (dosyć efektowne na roślinach o sztywnych pędach, szczególnie na różach);

Mszyca na porzeczce Mszyca na porzeczce

- wodny prysznic zimnej wody lub deszcz zrzucają dużą ilość mszyc z roślin;

- ocet - wykonujemy oprysk rozpuszczonym w wodzie octem (różnego rodzaju) w stosunku 1:10 (1l wody na pół szklanki octu). Ocet pozostawi na roślinie charakterystyczny, odstraszający zapach przez kilka dni. Najlepiej stosować go na roślinach strączkowych, cebuli i do poru;

- wywar z łusek cebuli - cebule obieramy z łusek suchych i mokrych, które następnie zalewamy wodą (50g łupinek cebuli na 10l wrzątku). Po ostygnięciu, łuski możemy kompostować, a wywarem opryskujemy zaatakowane rośliny;

- Gnojówka z pokrzywy lub wrotyczu, to jedna z najskuteczniejszych metod walki z mszycami, ale także sposób na nawożenie roślin i szybsze kompostowanie naszych resztek.Opracowanie:
Beata Dulko-Kaszowska; architekt krajobrazu i ogrodnik
Redakcja Mój Ogrodnik