Nasiona na taśmie ogródkowej

Nowe technologie wkraczają w różne dziedziny naszego życia, także w ogrodnictwo. Ich głównym celem jest ułatwienie nam pracy, oszczędność czasu oraz poprawa wschodów roślin i lepsze plonowanie ich. Nasiona na taśmie nie są nową rewolucją, ale jednak mało znaną dla wszystkich ogrodników.
Nasiona na taśmie Nasiona na taśmie


Jedna z polskich firm produkująca nasiona wydała na polski rynek ostatnio 'Nasiona na taśmie' -nasiona warzyw.

Zadanie takiego sposobu wysiewania nasion jest ułatwieniem wysiewu do gruntu, gdyż jak podaje producent na opakowaniu 'Równomierne rozmieszczenie nasion eliminuje po wschodach potrzebę przerywki'.

Jednam z najważniejszych czynności po wysianiu roślin jest obfite podlanie. Taśma jest zrobiona z taśmy celulitowej, więc woda jest wymagana do jej rozpuszczenia i rozpoczęcia kiełkowania rośliny.

Sposób uprawy:
1. wyciągamy taśmy z torebki i dzielimy je na linii perforacyjnej;
2. wykonujemy rowki, w które wkładamy podzielone małe paski taśmy z nasionami lub rozwijamy taśmę na cała długość i kładziemy na grządce;
3. lekko przykrywamy ziemią;
4. obficie podlewamy.

Rozwijanie taśmy Rozwijanie taśmy
lekko przykrywamy ziemią Lekko prztkrywamy ziemią

Wady czy zalety?

Uprawa warzyw przez wysiew na taśmie ma tylko dwie wady: koszt nasion jest około dwóch, trzech razy większy oraz technika ta nie jest przeznaczona dla warzyw uprawianych z rozsady. Nasiona ułożone są na długiej taśmie, więc układanie ich rozrywając na króciutkie odcinki, mijałoby się z celem.
Niewątpliwą zaletą jest umieszczenie nasion najwyższej jakości w równych odcinkach, co eliminuje potrzebę przerywania młodych siewek.

Autor: Beata Dulko