Test nasion

Corocznie produkując własną rozsadę musimy zakupić bądź przechować nasiona roślin. Ich trwałość nie jest długa, gdyż wynosi około dwóch, trzech lat, i to pod warunkiem odpowiedniego przechowywania. Test kiełkowania nasion określa nam przydatność konkretnej partii, bądź wyróżnia te nasiona, z których na pewno powstanie roślina.
Sprawdzamy przydatność nasion do wysiewu Sprawdzamy przydatność nasion do wysiewu


Jak wykonać test nasion?

Jest bardzo prosty - postępujemy jak przy pędzeniu rzeżuchy. Na płaskie spodki lub talerze kładziemy ligninę, kilka warstw papierowego ręcznika lub watę, a następnie zalewamy wodą. Na tak przygotowaną mokrą powierzchnię układamy nasiona, które chcemy sprawdzić.

W zależności od gatunku rośliny, okres kiełkowania trwa od kilku do kilkunastu dni.

Pomidor gruntowy i sałatkowy oraz papryka Pomidor gruntowy i sałatkowy oraz papryka

Zalety testu

- oglądając nasiona przez kilka dni możemy odróżnić i wyrzucić sztuki z widocznymi zmianami chorobowymi;
- z łatwością zauważymy ubytki wody, które najlepiej uzupełniać zraszając nasiona;
- podlewając nie narazimy nasion na wymycie w głębsze warstwy, jak w donicach z ziemią (najczęściej narażone są na to najmniejsze nasiona, które później nie mają szans na wykiełkowanie).

Kukurydza, kawon ,ogórek Kukurydza, kawon ,ogórek




Wykorzystane nasiona do testu nie muszą być zmarnowane, pomimo iż na ich podstawie określamy przydatność całej partii. Przy produkcji rozsady kiełkujące nasiona na talerzu można przenieść do multiplatów czy doniczek z podłożem - wtedy będziemy pewni, iż w nich wyrośnie siewka.

Po trzech tygodniach, jeśli w danej partii nasion nie wykiełkowało żadne z nich, bądź tylko około 50% oznacza to, iż nasiona są już stare i warto by było zakupić nowe.


Autor: Beata Dulko