Uprawa buraków ćwikłowych

Burak ćwikłowy pochodzi od buraka nadmorskiego, który w stanie dzikim występuje na wybrzeżach Morza Śródziemnego, w Afryce oraz na obszarach pustynnych i stepach Azji Mniejszej. Gatunki uprawne są już znane od wieków zarówno w celach spożywczych jak i leczniczych.
Uprawa buraka Uprawa buraka


Opis botaniczny rośliny

Burak jest popularną rośliną uprawianą dla celów spożywczych i leczniczych od ponad 800 lat przed naszą erą. W Polsce uprawiany jest jako roślina dwuletnia, co oznacza, iż w pierwszym roku gromadzi substancje zapasowe w korzeniu spichrzowym oraz wytwarza organy wegetatywne, a w drugim roku uprawy organy generatywne -pęd kwiatostanowy oraz nasiona.

Roślina tworzy rozetę liści odziomkowych o różnym zabarwieniu w zależności od odmiany. Ogonki liściowe są zwykle intensywnie czerwone, a ich kolor nie zmienia się z wiekiem rośliny.

Warunki uprawy

Stanowisko: słoneczne
Temperatura: burak jest rośliną klimatu umiarkowanego, optimum to 15-18 st.C, nasiona kiełkują już przy 8 st.C, ale nie znosi dłuższych chłodów poniżej 10 st.C gdyż wybija w pęd kwiatostanowy
Wilgotność: 60-70% o.p.w., brak wrażliwości na suszę, ale krótką
Gleba: piaszczysto-gliniasta, dosyć lekka o pH 6-7,5 (w zupełności nie nadaje się na gleby kwaśne)

Burak Burak

Zmianowanie, płodozmian i nawożenie

Burak ćwikłowy uprawiać możemy po wszystkich roślinach za wyjątkiem warzyw korzeniowych, które na tej samej głębokości pobierają składniki pokarmowe oraz szpinaku (należy do tej samej rodziny botanicznej). Jako przedplon dla buraka stosujmy sałatę, rzodkiewkę i kalarepę gdyż mają krótki okres wegetacji. Przy uprawie współrzędnej: kalafior, wczesną kapustę oraz groch.

Nawożąc glebę obornikiem wysiewamy nasiona dopiero w drugim roku, a na glebach żyznych w trzecim roku. Stosując tylko kompost możemy uprawiać buraka bezpośrednio.

Autor: Beata Dulko
Kontakt z Ogrodnikiem