Składniki kosmetyków, które szkodzą zdrowiu

Każdy z nas chciałby wyglądać nieskazitelnie pięknie. Wydajemy majątek na kosmetyki i usługi kosmetyczne. Czasem decydujemy się na kupno drogich kosmetyków, nie mając nawet pewności, że są dla nas bezpieczne? Skuteczność na jeden problem (np. skórny) to jedno, maskowanie to drugie, oba ze zdrowiem mogą nie mieć wiele wspólnego.
Kosmetyki kolorowe zawierają sztuczne konserwanty i barwniki Kosmetyki kolorowe zawierają sztuczne konserwanty i barwniki
Co jest napisane w składzie kosmtyków Co jest napisane w składzie kosmetyków?
Składniki też mogą być ekologiczne Składniki też mogą być ekologiczne

Według prawa, na opakowaniu każdego kosmetyku powinny się znaleźć takie informacje jak:
- termin trwałości;
- brak wykonywania testu na zwierzętach;
- lista składników;
- posiadany atest PZH;
- informacje kontaktowe z producentem.

Te wymogi prawne z reguły są przestrzegane, jednak zdarzają się w składzie kosmetyków substancje, które są szkodliwe. Pamiętamy z reguły o tym o tym, że używanie nieodpowiednich dla danej cery kosmetyków może przyspieszyć procesy starzenia. Ale, czy rzeczywiście czytamy to, co jest na opakowaniu? I czy znamy naszą cerę?

W trosce o własne zdrowie, jak podaje kosmetyczka współpracująca z Ogrodnikiem - Ania Bigaj - powinniśmy unikać kosmetyków zawierających szkodliwe substancje. Oto one:

1. FORMALDEHYD
Stosowany jest w kosmetyce najczęściej w lakierach do paznokci. Dodawany do kosmetyków, aby zabezpieczyć preparat przed zepsuciem. Surowiec ten zaliczany do czynników uczulających, może powodować wysypki i egzemy (swędzące i bolesne na całym ciele).

Na opakowaniu znajdziesz go pod nazwą :
TOSYLAMIDE / FORMALDEHYDE RESIN

2. TRICLOSAN
Jest substancją o działaniu antybakteryjnym. Występuje głównie w pastach do zębów, kosmetykach antytrądzikowych , mydłach. Triclosan w połączeniu z wodą chlorowaną powoduje powstanie chloroformu - substancji o właściwościach rakotwórczych. Ilu z nas ma do czynienia z chlorowaną wodą? Nie tylko na basenie ...

3. TEA (trihanolamina)
Stosowana w kosmetykach do dostosowania do naszych potrzeb ph preparatu. Powoduje alergie, wysuszenia skóry (w tym ciężkie uszkodzenia skóry).

4. PETROLATUM / WAZELINA
Znana z tanich preparatów do ust, nawet naszych babć. Powoduje zatykanie porów, tworząc na skórze tłusty film. Jest mieszaniną węglowodorów parafinowych. Pochodna ropy - naprawdę chcemy to mieć na ustach?

C.D. Kolejne szkodliwe kosmetyki na kolejnej stronie!