Cynamon, papryczka chilli czy goździki do domowych kosmetyków?

Ekologiczna kosmetyka domowa nie musi być uboga i trudna. Większość z nas od dawna kupuje preparaty, które bazują na różnych aromatycznych przyprawach, płacąc za nie krocie. Tymczasem możemy wiele z tych preparatów przygotować w domu,niewielkim kosztem, bez chemii a z ogromną przyjemnością kreacji. Kosmetyka domowa - polecamy!

Po pierwsze GOŹDZIKI:

Goździki mają silne właściwości lecznicze. Działają stymulująco, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i antyseptycznie. Są znakomitą przyprawą, która leczy dolegliwości systemu trawiennego. Dobrze jest znane ich działanie łagodzące wzdęcia.

Olejku goździkowego możemy używać do kąpieli odświeżających i aromatyzujących ciało. W perfumerii jest składnikiem zapachów : korzennych i egzotycznych. Dodajmy jeszcze, że olejek goździkowy ma także właściwości pobudzające, zaliczany jest do afrodyzjaków! Ciekawostka o suszonych goździkach? W Chinach żuje się goździki, aby oddech był przyjemny. Goździki żuje się w stanach zapalnych gardła oraz przy bólach zęba.

Goździkowe kombinacje kosmetyczne Goździkowe kombinacje kosmetyczne
Do czego można użyć papryczek? Do czego można użyć papryczek?

A oto przepis na kosmetyczne wykorzystanie goździków:

*** KĄPIEL ROZGRZEWAJĄCA Z DODATKIEM GOŹDZIKÓW
Kąpiel z naparem goździków zapobiega nadmiernej potliwości. Łyżeczkę mielonych goździków i pół szklanki sody musimy dokładnie wymieszać. Można dodać jeszcze skórki z jednej pomarańczy. Wszystkie składniki wsypujemy do gorącej wody. Zanurzamy się na ok. 20 minut. "To świetny preparat dla wszystkich, którzy uwielbiają rozgrzewające kąpiele. Skóra po wyjściu z wanny jest miękka i gładka" - mówi Anna Bigaj, kosmetolożka z Krakowa.

Cynamonowe aspiracje kosmetyczne Cynamonowe aspiracje kosmetyczne
Papryczki, papryki, domowe uprawy .. Papryczki, papryki, domowe uprawy ..

*** GOŹDZIKOWY PŁYN DO PŁUKANIA UST

2 łyżki goździków zalej 2 szklankami wrzątku. Odcedź po ostygnięciu. Używaj ok. 1 łyżeczki do płukania ust, po uprzednim dokładnym ich oczyszczeniu. Wydajność takiego preparatu to prawie dwie szklanki płynu. Ostudzonym płynem możemy płukać usta po każdym posiłku."Płyn rzeczywiście przyjemnie odświeża i sprawia, że oddech jest orzeźwiający” - dodaje Anna Bigaj.

Przeczytajcie o innych przyprawach w kosmetyce!