Kosmetyki a nasza biologiczna równowaga

Alergie, choroby skóry, nieprzyjemności związane z wszechobecną chemią, a z drugiej strony bakteriami, którym coraz łatwiej jest nas atakować. Na rynku funkcjonują już kosmetyki, które łagodzą, a także leczą podobne dolegliwości. Jak je rozpoznać i w konsekwencji wypróbować? O co chodzi w probiotycznym podejściu do diety, kosmetyki, życia?
Piękno, przyroda, kosmetyka naturalna Piękno, przyroda, kosmetyka naturalna
Wyobraź sobie niestandardowe zastosowanie natury Wyobraź sobie niestandardowe zastosowanie natury
Mleko, kwas mlekowy, kefiry? Mleko, kwas mlekowy, kefiry?

Z roku na rok zwiększa się niestety liczba zachorowań na różnego rodzaju alergie oraz przewlekłe choroby skóry. Wzrasta też liczba zachorowań na różne odmiany dermatoz - łuszczyca, trądzik, wypryski, pokrzywki, zakażenia wirusowe skóry, pasożytnicze choroby skóry (świerzb), piodermie (choroby skóry wywołane przez gronkowce i paciorkowce). Zdecydowanie najwięcej bakterii zagnieżdża się na skórze w wilgotnych regionach np. w obrębie fałdów skórnych, pachach, głowie. takie zachorowania nie muszą wcale zależeć od poziomu higieny osobistej.

W okresie dojrzewania wśród mikroflory skóry dominować może Propionibacterium acnes będący przyczyną trądzika. Wiemy również, że przyczyną łupieżu pstrego jest drożdżak z gatunku Pityrosporum ovale. Na podstawie badań przeprowadzonych na ziarnkach pyłku wydaje się bardzo prawdopodobne, że część objawów alergicznych wywołanych ekspozycją na pyłki może być skutkiem obecności na ziarnkach pyłku bakterii i ich produktów.

Jak już wspominaliśmy, jedną ze skuteczniejszych metod walki z tymi dolegliwościami jest odpowiednia dieta, a jeśli to niemożliwe, wspomaganie naturalnych funkcji obronnych organizmu poprzez kosmetykę. Probiotyki chronią nas przed chorobami i wspomagają procesy życiowe (np. wedle Technologii PIP Probiotica in Progress w probiotycznych produktach myjących itp.). Celem takich produktów nie jest tylko ciągłe zwalczanie i sterylizacja powierzchni skóry oraz otoczenia poprzez dezynfekcję, ale przede wszystkim tworzenie stałej i zdrowej równowagi w naszym otoczeniu.

Produkty probiotyczne są w 100% bezpieczne, hypoalergiczne, bezzapachowe, nie zawierają konserwantów. Polecane są dla osób mających problemy skórne (egzemy, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, grzybice). Pomagają odbudować naturalną barierę ochronną skóry, są alternatywą dla antybiotyków, środków dezynfekujących oraz wysuszających skórę preparatów. Oto wyniki testów preparatów probiotycznych na przykładowych szczepach bakterii chorobotwórczych:

PROBIOTYCZNE MYDŁO W PŁYNIE
doskonale myjący i pielęgnujący skórę rąk i twarzy produkt, skutecznie zapewniający długotrwałą ochronę przed patogenami oraz ich powtórną kolonizacją. Sprzyja regeneracji skóry.

PROBIOTYCZNA MGIEŁKA DO CIAŁA
daje uczucie lekkości i orzeźwienia, a dzięki obecności probiotycznych bakterii utrzymuje równowagę mikrobiologiczną na powierzchni skóry. Eliminacja patogennych bakterii oznacza pozbycie się nieprzyjemnego zapachu potu. Sprzyja regeneracji skóry.

PIP HIGIENA SZCZOTECZKI DO ZĘBÓW
efekt czyszczący polega na działalności bakterii z rodzaju Bacillus, które pochłaniają brud i niszczą biofilm, dzięki czemu eliminowane są groźne dla pielęgnacji ciała PIP są alternatywą dla antybiotyków, środków dezynfekujących oraz wysuszających skórę preparatów.

PIP PROBIOGEL
preparat wspomaga procesy regeneracyjne i tworzy probiotyczną barierę ochronną, jest wyjątkowo skuteczny przy pielęgnacji skóry z tendencją do takich dolegliwości jak: łuszczyca, grzybica, egzemy, skaleczenia, uszkodzenia naskórka.

STABILIZATOR MIKROFLORY
probiotyczny preparat na bazie żywych kultur bakterii ze specjalnymi dodatkami wspomagającymi do utrzymywania równowagi biologicznej. Daje uczucie świeżości, absorbuje zapachy.

PIP CLEANER
probiotyczne środki myjące, doskonale usuwające brud i zanieczyszczenia, a jednocześnie kolonizujące powierzchnię mytą niepatogenną mikroflorą, która w naturalny sposób zagospodarowuje pozostałe nieczystości organiczne. Preparaty PIP nie klasyfikują się do środków dezynfekujących, a rozwiązują problemy spowodowane przez bakterie chorobotwórcze.

Opracowanie: Ekologiczna kosmetyka, Katarzyna Dulko
Więcej informacji oraz zakupy kosmetyków: pdhsobieraj.blog.interia.pl