Persea americana czyli smaczliwka i opowieści o maseczkach do twarzy

Łączymy miąższ z awokado, z sokiem z limonki i posiekanym czosnkiem. Dodajemy resztę składników i doprawiamy według uznania. Guacamole podaje się z tortillą lub nachosami. Ponadto dojrzałe awokado stosowane jest często jako zamiennik masła. Trzeba jednak dodać, że owoc ten długo dojrzewa, a najlepszy jest wtedy, kiedy jest miękki. Wszystko, co musisz wiedzieć o avocado w kuchni w tym miejscu ...
Luteinowa bomba owocowa Luteinowa bomba owocowa
Tropikalne owoce Tropikalne owoce
Owoc avokado Owocowe nasionka avokado

Luteina to żółty barwnik, występujący u niektórych roślin. Jest silnym antyoksydantem, którego głównym zadaniem jest przeciwdziałanie utleniaczom czyli wolnym rodnikom, a w konsekwencji przeciwdziałanie starzeniu się naszych tkanek. Wolne rodniki odpowiedzialne są za procesy starzenia się skóry, powodują bowiem jej nadmierne wysuszanie, a także niszczą włókna kolagenowe, które warunkują jej elastyczność. Luteina pełni ważną funkcje w procesie widzenia - ochrania siatkówkę oka i komórki plamki żółtej, odpowiedzialnej za widzenie barwne. Miejcie zatem oczy szeroko otwarte, bo przenosimy się o 8-9 tysięcy lat wstecz, do Ameryki, a dokładniej do tropikalnego Peru, gdzie - jak się uważa - uprawiano pierwotnie pierwsze okazy awokado.

Tropikalna Smaczliwka (czyli nasze popularne Avokado) to „luteinowa bomba”. Nie ukrywam, że jest ona obecna w mojej kuchni od niedawna, ale mam przeczucie, że zagości w niej na długi czas. Awokado nafaszerowane jest „prezentami” dla naszego organizmu. Poza luteiną, pod skórką znajdziemy mnóstwo witamin: A, C, E oraz witaminy z grupy B. Obecny w nim potas działa zbawiennie na przemęczony organizm, a nienasycone kwasy tłuszczowe (m.in. kwas oleinowy) zapobiegają dolegliwościom układu krążenia. Zalecany jest u osób z wysokim ciśnieniem. Panie, cenna uwaga: podobno awokado pomaga w łagodzeniu napięcia przedmiesiączkowego.

Guacamole to chyba najpopularniejsze zastosowanie awokado w kuchni. Przepisów i dodatków do podstawowej wersji jest niezliczona ilość, wykonanie zależy tylko od fantazji i upodobań kucharza.

Najprostszy przepis to:
- 2 Awokado;
- 2 łyżki soku z limonki lub cytryny;
- 1 ząbek czosnku;
- Odrobina posiekanej cebuli;
- Szczypta soli;
- 1 łyżeczka sosu tabasco.

Łączymy miąższ z awokado, z sokiem z limonki i posiekanym czosnkiem. Dodajemy resztę składników i doprawiamy według uznania. Guacamole podaje się z tortillą lub nachosami. Ponadto dojrzałe awokado stosowane jest często jako zamiennik masła. Trzeba jednak dodać, że owoc ten długo dojrzewa, a najlepszy jest wtedy, kiedy jest miękki. Człowiek uczy się na błędach, a za niewiedzę trzeba płacić, dlatego ... moja maseczka z awokado nie była doskonała. Owoc miał mało miąższu i był raczej twardy, ale postanowiłam, że nic nie powstrzyma mnie przed dopieszczeniem mojej twarzy. Z połówki awokado wybrałam łyżeczką to co najlepsze, dodałam kilka kropel cytryny i jedną łyżkę jogurtu. Zmiksowałam całość i na 20 minut przeniosłam się w tropikalne krajobrazy Peru.

Później niestety musiałam wrócić do swojej łazienki i zmyć z twarzy resztkę wspomnień, ale z podróży została mi ujędrniona i nawilżona cera. Pisząc na ten temat poczułam silną chęć skonsumowania kromki razowego chleba, obficie posmarowanego dojrzałą smaczliwką z dodatkiem szczypty soli i pomidorka. Smacznego! Oby w naszej diecie i podczas codziennej pielęgnacji ciała było jak najwięcej awokado...

Opracowanie: Kaja Kuszpit
Autorka jest studentką kosmetologii w Wyższej Szkole Infrastruktury i Zarządzania w Warszawie, jednym z punktów jej zainteresowania jest kosmetyka naturalna. Współpracuje z portalem Mój Ogrodnik w opracowaniu domowych receptur kosmetycznych - tak, byście nie tylko używali chemicznych gotowych preparatów, ale potrafili korzystać z dobrodziejstw naturalnej, taniej i prostej kosmetyki.