Komercyjne serwisy w Niemczech sprzedają używane książki

A mogłoby się wydawać, że życie każdej książki kończy się na półce w twoim domu. Potem uporczywie szukasz możliwości oddania jej w dobre ręce, bo twoje szafy uginają się od ciężaru starej makulatury pokrytej kurzem. I jest - szansa na to, że nie tylko nie stracisz na swoich ulubionych książkach, ale i odzyskasz trochę pieniędzy, przy okazji podnosząc swoją ekologiczną świadomość.
Książki to nie tylko wersje drukowane Książki to nie tylko wersje drukowane
Ile książe, ile drzew? Ile książe, ile drzew?
Wymiana książek zawsze lepsza niż odpady, nawet do recyklingu Wymiana książek zawsze lepsza niż odpady, nawet do recyklingu

Świat naprawdę przewraca się do góry nogami. I trochę to dzięki ekologicznej i świadomej konsumpcji. Zmieniają się nawet koncerny - w tym miejscu kilka słów o nowej niespodziewanej aplikacji potentata księgarni wysyłkowych - Amazon.com - books.

Książki, produkty eko czy nie eko?
Kto ich nie ma na półce czy w szafce? Stare, nigdy nie przeczytane, nielubiane tytuły, nietrafione zakupy, czy krótkie romansidła, do których po prostu się nie powraca? W gruncie rzeczy są dla nas obciążeniem psychicznym, bo wcale ich nie potrzebujemy, ale z drugiej strony nie damy przerobić na makulaturę, ponieważ drogo nas kosztowały, poza tym niosą ze sobą jakąś pozamaterialną wartość, którą liczmy, że jeszcze kiedyś spożytkujemy ... Tymczasem są tylko nośnikiem kurzu, z którym nie mamy co zrobić. Czasem w okolicy mamy bibliotekę, której sprezentujemy kilka co lepszych pozycji, (jak jak kiedyś zrobiłam z kolekcją literatury niemieckojęzycznej, którą z bólem ale też satysfakcją oddałam do tak wyspecjalizowanej biblioteki w Oświęcimiu). Czasem mamy dużą rodzinę, która przejmie od nas wybrane pozycje. Ale, jak się okazuje, powstała także nowa możliwość - wymiana czy sprzedaż książek przez instytucje komercyjne.

Amazon.de: Trade-in - nowa prokonsumpcyjna usługa, niestety w Polsce jeszcze nie działa.

Alternatywa do popularnego pchlego targu, czy Allegro, powstała konstrukcja biznesowa, która ma pomóc ludziom pozbycia się niechcianych książek, które oczywiście stanowią nadal wartość materialną (i wszelkie inne) dla innych potencjalnych użytkowników. Nie trzeba pakować w osobne paczki i przesyłać przez pół kraju (lub dalej), wystarczy zebrać co się ma cennego i w jednej paczce przesłać do Amazon.de (niestety w Polsce nie ma jeszcze podobnych usług, ale liczymy na to, że pojawią się pierwsi chętni do takiej aktywności prospołecznej i proekologicznej).

Użytkownik, który ma wiele książek do zaoferowania, wyszukuje na serwisie ich tytuły lub numery wydawnicze (ISBN), i natychmiast otrzymuje cenę, jaką serwis oferuje mu za odsprzedaż. Po zaakceptowaniu takiej oferty może dodawać kolejne tytuły. Następnie drukuje bezpłatny bon na przesyłkę i zanosi na pocztę. Gdy wszystko dotrze do Amazon'u, użytkownik otrzymuje bon do realizacji w serwisie. Wszyscy zyskują, nawet środowisko. I jak tu się nie cieszyć? Kto nie do końca jest przekonany o zaletach współpracy z Amazon.de, ma na rynku niemieckim także innych partnerów: Momox.de, czy Rebuy.de. Tam stare książki, ale też płyty CD, DVD czy stare komórki, odbiorą nawet z domu!
Ciekawy artykuł: Amazon tauscht Gutscheine für gebrauchte Bücher
Opracowanie: Kasia Dulko, Mój Ogrodnik