Buraki są zdrowe nie tylko dla kobiet

Buraki zawierają potas, wapń, żelazo, magnez, mangan, kobalt, witaminy A, C i B1. Ponadto występuje w nich kwas foliowy - zapobiega wapnieniu naczyń krwionośnych i wzmacnia odporność organizmu. Jego niedobór może powodować złe samopoczucie, niespokojny sen. Ma również dobroczynne działanie na matowe włosy, przedwczesną siwiznę, łamliwe paznokcie.
Buraczki Buraczki

To burakom starożytna Afrodyta zawdzięczała swoją urodę. Barwnik buraka, który nadaje mu charakterystyczny odcień gorącej czerwieni z nutką filetu to BETAINA. To substancja nadzwyczajna, która wnika do wnętrza bakterii, które kumulują się w naszym organizmie i hamuje jej zdolność do rozwoju. Dlaczego dzisiaj nie korzystamy z tego bogactwa darów buraka?

Buraczki - w lekkiej przyswajalnej formie - mogą być podawane jako sałatka do dnia głównego.

Potrzebne nam będą:
- świeże buraki
- miód
- sól
- pieprz
- cytryna lub kwasek cytrynowy
- chrzan - najlepiej w stanie naturalnym - starty, ale może być też przetworzony ze słoika.

Sposób przyrządzenia:

Buraki wymyć z ziemi, włożyć do garnka i zalać całkowicie wodą. UWAGA! Buraki w czasie gotowania puszczają kolor, który nie jest łatwo zmyć.

Gotować buraki w całości do uzyskania miękkości. Po ugotowaniu odcedzić, zostawić do ostudzenia, a następnie obrać z łupiny, zetrzeć na tace i przyprawić ... miodem, solą albo cytryną czy chrzanem.

Ilość osób: Jeden średniej wielkości burak wystarczy dla jednej osoby.