Pędraki w ogrodzie - nic przyjemnego

Atakują nasz trawnik i korzonki młodych roślin - pędraki - czym są i jak się ich pozbyć? Objawy ataku tych larw chrząszczy możemy zaobserwować, gdy jest już za późno, dlatego lepiej dbać o trawnik i młode roślinki zawczasu, nie pozostawiać zaniedbanych miejsc, grabić i wentylować trawnik, a nawet znaleźć ich naturalnych wrogów np. krety.
Pędrak Pędrak

Co to jest pędrak?
Pędraki są larwami chrząszczy z rodziny żukowatych. Jednym z jego przedstawicieli jest np. chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha).

Objawy ataku larw chrząszczy na trawnikach
Żółknięcie, więdnięcie i zasychanie pędów, co w okresie suszy może doprowadzić do placowego zamierania traw (darń łatwo oddziela się od ziemi).

Sprzyjające warunki do rozwoju pędraków?
W maju i w czerwcu, w okresie słonecznych poranków samice składają jaja do gleby,w wydrążonym przez siebie korytarzu, w miejscach słabo zadarnionych. Dlatego też prawidłowe nawożenie i nawadnianie trawników uchroni nas przed pojawieniem się tego szkodnika. Po okresie około 6 tygodni z jaj tworzą się larwy, które przez pierwszy rok odżywiają się resztkami roślin.

Pedrak Pędrak

Czym odżywiają się pędraki?
Larwy chrząszczy, od drugim roku swojego życia, odżywiają się niezdrewniałymi korzeniami i butwiejącymi resztkami roślin. Mogą uszkodzić system korzeniowy młodych roślin powodując ich umieranie.

Jak walczyć z pędrakami?
Objawy ataku larw chrząszczy możemy zaobserwować gdy jest już za późno, dlatego zacznijmy dbać o trawnik i młode roślinki wcześniej:
- pielęgnacja trawników tak, aby samice nie mogły znaleźć miejsc zaniedbanych lub słabo zadarnionych,
- grabienie i wertykulacja trawnika powodują niszczenie jaj i larw - robione regularnie pomagają w pielęgnacji,
- naturalnym wrogiem pędraków są pasożyty, nicienie i ...kret - zatem nie pozbywajmy się tego miłego zwierzątka tak łatwo z ogrodu :-)

Tekst i zdjęcia: Redakcja