Polifagiczny szkodnik: skorek pospolity czyli popularne szczypawice

Skorki inaczej cęgosze, a pospolicie szczypawice, to owady roślinożerne oraz drapieżne. Jako szkodniki w naszych ogrodach wygryzają dziury w liściach oraz kwiatach, zmniejszając ich walory estetyczne. Jak i czy rzeczywiście należy się ich pozbywać? Jeśli nie zabijać to co?
Skorek pospolity Skorek pospolity
Uszkodzone kwiaty magnolii Uszkodzone kwiaty magnolii
Uszkodzone liście Uszkodzone liście

Charakterystyka owada

Skorek pospolity (Forficula auricularia) jest powszechnym owadem występującym głównie w Europie. Ma ciało wydłużone, o średniej wielkości do około 2 cm. Pokrywa ciała jest koloru czerwono-brązowego. Młody osobnik jest z reguły mniejszy i nieco jaśniejszy. Skorek posiada skrzydła tylne, delikatne i błoniaste, ukryte pod pokrywami.

Uszkodzenia

Szczypawice są z reguły mało widoczne, gdyż żerują nocą, żywiąc się blaszką liściową bądź innymi owadami zarówno szkodliwymi (młode i dorosłe osobniki mszyc, mrówki) jak i pożytecznymi (larwy biedronek).
Atakowane rośliny to:
- dalie,
- powojniki,
- drzewa liściaste jak magnolia oraz drzewa owocowe.

Jak się ich pozbyć?

W ciągu dnia owad chowa się w gąszczu liści, wygryzionych pąkach bądź w składzie drewna.

Liczebność owadów ograniczamy przez łapanie szkodnika dzięki pułapkom. Na tyczce wkopanej w ziemię umieszczamy słoik ze słomą. Skutecznym sposobem jest także regularne pielęgnowanie całego ogrodu, tzn.:
- zbieranie opadłych liści,
- wycinanie martwych pędów drzew.

Nie pozbywajmy się jednak w całości tego owada z naszych ogrodów, nawet jak nie należy do najprzyjemniejszych, gdyż wpływa on na bioróżnorodność naszego małego EKOSYSTEMU.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska, ogrodnik i architekt krajobrazu

Naszym celem jest przedstawienie wiedzy i opinii o tematyce ekologicznej - zarówno w kontekście ogrodnictwa, rolnictwa, czy szeroko pojętego biznesu eko. Promujemy dobre praktyki, a szczególnie innowacje w eko-marketingu. Nasze teksty są subiektywne i odzwierciedlają wiedzę oraz poglądy poszczgólnych autorów. Chcemy, by ekologiczny styl życia nie był narzucany przez zarabiające na konsumpcji koncernach, ale by oznaczał refleksyjność indywidualnych osób.

Szkodnik? Nie, to owad - który powinien mieć miejsce w ekologicznym ogrodzie. Nawet jeśli z pozoru wydaje się, że może wywoływać tylko strach i obrzydzenie. Prawie .. jak kompostowanie w Polsce.