Sadzonkowanie lawendy (video)

Lawenda jest obecnie jedną z najpopularniejszych bylin ogrodowych. Jej podstawowym walorem są oczywiście fioletowo-błękitne kwiaty oraz unoszący się wszędzie zapach. Warto uprawiać nawet na małej powierzchni lawendę, szczegolnie, że jest to w gruncie rzeczy bardzo łatwe.
Beata Dulko-Kaszowska robi sadzonki Beata Dulko-Kaszowska robi sadzonki lawendy

Lawenda jest wieloletnią byliną o drewniejących pędach. Dzięki intensywnemu wzrostowi przez cały okres wegetacji osiąga spore rozmiary, jednak górne części nie zdążą zdrewnieć i najczęściej obmarzają co wymusza ścięcie rośliny wczesną wiosną.

Lawenda bardzo łatwo się regeneruje, dlatego sadzonki mają bardzo duże szanse na ukorzenienie w odpowiednich warunkach dobrej jakości przepuszczalnym podłożu oraz w tuneliku, rozsadniku, który stworzy specyficzny mikroklimat

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku, w którym tłumaczymy jak w domowych warunkach zrobić sobie dużo dobrych sadzonek!


Zbioru udane lawendy Zbiory udane lawendy
Kiedy ścinamy pędy lawendy? Kiedy ścinamy pędy lawendy?

Najlepszym terminem na ścięcie pędów lawendy na sadzonki jest druga połowa sierpnia i początek września (koniec lata). Wybieramy pędy zdrowe i silne, a miejscem cięcia jest odcinek już zdrewniały o lekko zbrązowiałej barwie.

Opracowanie: Beata Dulko-Kaszowska, ogrodnik i architekt krajobrazu