Wysiew roślin dwuletnich pełnym latem

Środek lata to czas, gdy wykonujemy niewiele (poza odchwaszczaniem i podlewaniem) prac ogrodowych. Dlatego warto wyprodukować kilka roślin ogrodowych, które pomimo tego, iż są mało trwałe, są także bardzo dekoracyjne. Nasz ogrodnik podaje kilka wskazówek odnośnie roślin dwuletnich.
Kwiat naparstnicy purpurowej Kwiat naparstnicy purpurowej

Co oznacza termin: dwuletnia roślina?

Rośliny, jakie uprawiamy w naszych ogrodach, są najczęściej jednorocznymi lub wieloletnimi bylinami. Te pierwsze musimy wysiewać co roku, gdyż nie zimują w naszym klimacie. Byliny - wieloletnie gatunki odnawiają się co roku z korzeni i pąków zimujących w glebie. Każdej z tych grup roślin cykl życiowy przebiega podobnie - rozrastają się i kwitną po to, aby wydać nasiona. U roślin dwuletnich jest tak samo. Z tym, iż w pierwszym roku powstaje rozeta liści zimująca w gruncie, w drugim roku uprawy tworzy się kwiatostan, który produkuje nasiona, a roślina zanika. Jest to trochę niebezpieczne dla osób, które posiadają ściśle "poukładany" ogród, gdyż rośliny silnie się wysiewają wszędzie tam, gdzie mogą wyrosnąć. Dlatego ścinamy ich kwiatostany po przekwitnięciu - może to także przedłużyć ich żywot o następny sezon.

Rośliny dwuletnie warte uprawy:
- malwa Althaea rosea
- naparstnica purpurowa Digitalis purpurea
- goździk brodaty Dianthus barbatus
- niezapominajka leśna Myosotis sylvatica
- stokrotka trwała Bellis perennis
- bratek Viola x wittrockiana

Wysiew najlepiej jest wykonywać do przygotowanych donic z podłożem (ziemia i piasek 1:1) lekko wilgotnym, a następnie okryć folią z nakłutymi dziurkami. Po około jednym tygodniu powinny pojawić się pierwsze siewki. Gdy rośliny będą miały po 2-3 liście właściwe, możemy przepikować je do przygotowanego zagonu lub bezpośrednio na rabatę.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska