Ślimaki i ich rola w ogrodzie

Ślimaki to dla wielu ogrodników jak walka z wiatrakami. Pojawiają się wszędzie, szczególnie początkiem lata, gdy większość roślin rozpoczyna wzrost. Żerują głównie na liściach wygryzając powoli całą blaszkę liściową.
Ślimaki są szkodnikiem  w ogrodach Ślimaki są szkodnikiem w ogrodach

Sposoby na ślimaki, i to co właściwie możecie z nimi zrobić, kiedy pojawią się w waszym ogrodzie, są dwa: albo je polubić (ale wtedy nie ma szans na zbyt duży warzywniak, albo się ich pozbyć. Jest jeszcze wyjście alternatywne: niczym Francuzi skorzystać z darmowej wizyty i po prostu je zjeść. O tym, jak przyrządzić wykwintną potrawę ze ślimaków winniczków, piszemy w innym miejscu, dlatego teraz kilka porad dla tych, którzy po prostu chcieliby naszych ślimaków już więcej w swoim otoczeniu nie widywać:

Skąd wiadomo, że był tu ślimak?

Żerowanie ślimaków obserwować możemy głównie nocą. Za dnia chowają się pod kamienie, bądź pod ziemię. Część z nich - głownie ślimaków nagich, obgryza korzenie roślinom. Obecność ślimaków zauważymy dzięki srebrnym śladom, pozostawionym na roślinach odchodom oraz powygryzanym liściom. Te zaskorupione jednostki pojawiają się głównie na glebach zasadowych i wilgotnych. Żywią się miękkimi liśćmi sałaty czy funki choć nie odmówią sobie także innych roślin.

Ślimaki oskorupione Ślimaki oskorupione


Jakie sposoby skutecznie eliminują ślimaki w ogrodzie?

1. - chemiczne zwalczanie może spowodować kumulację szkodliwych środków w roślinach uprawnych;
2. - piwne pułapki zastawione w ogrodzie przyciągają nagie ślimaki (topią się w nich);
3. - ręczne zbieranie ślimaków nocą oraz w ciągu dnia i traktowanie ich biologicznym środkiem zawierającym nicienie pasożytnicze, atakujące ślimaki;
4. - używanie preparatów odstraszających wokół co cenniejszych roślin ozdobnych itp.;
5. - dobre sąsiedztwo z roślinami, które odstraszają jak np cebula lub czosnek.

Ślimaki żerują przy ziemi Ślimaki żerują przy ziemi


Od kilku lat dostępne są także odmiany roślin zwyczajowo nigdy nie atakowane przez ślimaki. Jest to także alternatywa dla nie stosowania chemicznych środków ochrony roślin, które zabijają "przy okazji" inne bardzo pożyteczne organizmy - obniżając tym samym bioróżnorodność gatunkową w ogrodzie.

Opracowanie: Beata Dulko-Kaszowska, architekt krajobrazu i ogrodnik
Potrzebujesz porady ogrodniczej? Napisz do naszego Ogrodnika!