Podpędzanie cebul w domowych warunkach

Może posiadamy kilka zapomnianych cebul tulipanów, narcyzów, hiacyntów lub krokusów w naszych piwnicach, które nie zdążyliśmy wysadzić późnym latem. To może być dla nich idealny czas, aby wykorzystać w wiosennych kompozycjach doniczkowych. Do roboty z cebulami!
Narcyzy Narcyzy
Hiacynty Hiacynty
Kompozycja wiosenne Kompozycja wiosenne


Cebulowe to specyficzne rośliny, które przystosowały swoją budowę do okresowych, zmiennych warunków środowiska, w których naturalnie żyją.

Przechodzą one okres spoczynku, po którym nadchodzi stosunkowo szybki rozwój i kwitnienie. Aby jednak mogło do niego dojść roślina zimuje w temperaturze około 0 st.C. W gruncie, pomimo dużego mrozu, ochrania cebulę gleba, ściółka oraz wytworzone jesienią korzenie, które potrafią ją zagłębić dodatkowo (zjawisko powszechne u lilii).

Przechowywane cebule w piwnicach jeśli tylko przejdą okres przechłodzenia w temperaturze 2-3st.C. przez okres 5-6 tygodni, także zakwitną. Wystarczy umieścić rośliny w donicy z żyznym i zdrenowanym podłożem i podlać.

WAŻNE!
Cebule można przetrzymać także w lodówce już posadzone w podłożu lub luzem w woreczku. Mogą jednak zagrzybić się, jeśli w worku nie będzie wystarczającej wymiany powietrza.

Po 3-4 tygodniach zauważymy pierwsze szczyty wyrastających liści. To znak, iż teraz podlewamy rośliny regularnie i obficie. Jeśli nam zależy na szybkim efekcie, doniczki przełóżmy do ciepłego i jasnego pomieszczenia.

PAMIĘTAJMY!
Temperatura pokojowa powoduje, iż rośliny szybko wyrastają i przekwitają, więc umieszczajmy nasze kompozycje wiosenne nad wyłączonym kaloryferem lub na zewnętrznym parapecie okiennym, oczywiście dobrze nasłonecznionym.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska, ogrodnik i architekt krajobrazu