Naturalne czy betonowe materiały w ogrodzie?

Naturalne aranżacje wokół domu nie muszą wiązać się z wysokimi kosztami. Pozwólmy sobie na piękno prawdziwych skalnych czy drewnianych materiałów, korzystając z ich niezwykle udanych odwzorowań.

Podczas poszukiwań materiałów do wykonania małej architektury szczególną uwagę przyciągają wyroby naturalne. Ich stonowane kolory i nieregularne faktury pasują niemal do wszystkich typów ogrodów. Doskonale komponują się z przydomową zielenią, podkreślają rustykalne stylizacje, a w przypadku nowoczesnej architektury pozwalają na zróżnicowanie minimalistycznych zabudów.

Tomasz Ługowski, Główny Projektant firmy Bruk-Bet mówi:
- Największą popularnością wśród naturalnych materiałów skalnych cieszą kamienne posadzki z granitów i bazaltów. W ogrodach chętnie stosowane są także piaskowce, trawertyny, łupki i wapienie. Są też zwolennicy wykorzystywania – np. na tarasy - naturalnego drewna w postaci podłużnych desek czy ciętych pni.

Ciekawa alternatywa

W niezwykle szerokiej rynkowej ofercie rozwiązań dla małej architektury ogrodowej największą konkurencją dla naturalnych materiałów są te wykonane z betonu. I – wbrew pierwszym skojarzeniom – nie są one ani szare, ani nudne. - Materiały betonowe są zdecydowanie tańsze niż naturalne. Najczęściej dostępne są w seriach, takich jak Realit, które łączy kilka wspólnych cech, np. kolor, faktura czy kształt. Dzięki temu wokół domu tworzyć możemy spójne kompozycje nawierzchni z ogrodzeniem, tarasem, a nawet elewacją budynku – wymienia Tomasz Ługowski, ekspert Bruk-Bet.

Niezwykle udaną betonową imitacją prawdziwego piaskowca jest kamień ciosany Realit, który można znaleźć w ofercie firmy Bruk-Bet. Precyzyjne odwzorowanie warstwowej faktury kamienia połączone z wyjątkową dbałością o uzyskanie jego naturalnej kolorystyki sprawiają, że kamień ciosany Realit trudno jest odróżnić od jego pierwowzoru. Specjalnie zaplanowane kształty płyt pozwalają na tworzenie placyków o interesujących kształtach, np. ośmioboku.

Jakie znaczenie ma typ materiału? Jakie znaczenie ma typ materiału?
jak dobrać odpowiedni materiał? Jak dobrać odpowiedni materiał?


Funkcjonalność przede wszystkim

Zabudowa nawierzchni naturalnymi materiałami wiąże się z koniecznością ich regularnej impregnacji. - Zmienne warunki atmosferyczne i intensywna eksploatacja są wrogami naturalnych kamieni czy drewna. Piaskowce łatwo się kruszą, wapienie brudzą, a drewno odkształca pod wpływem wilgoci. Wybierając materiały naturalne należy więc liczyć się z dodatkowymi kosztami ich systematycznej konserwacji – radzi ekspert Bruk-Betu.

Inaczej jest w przypadku materiałów betonowych, które mogą być impregnowane już podczas procesu produkcji. Łatwo z nich usunąć codzienne zabrudzenia, są też trwałe, dlatego nie trzeba mieć obaw o ich kruszenie. Doskonałym przykładem jest drewno ogrodowe Realit, wykorzystywane na tarasach i w ogrodzie. Do złudzenia przypomina prawdziwe bale, deski czy kopyta wysezonowanego drewna, będąc przy tym odporne na wilgoć, pleśń czy blaknięcie.

Kiedy kostka kiedy coś innego? Kiedy kostka kiedy coś innego?
jak najlepszy efekt na taras? jak najlepszy efekt na taras?

Kompozycje z pomysłem na każdą kieszeń

Wśród materiałów na nawierzchnie z betonu odnaleźć można zarówno proste formy, takie jak prostokątne czy kwadratowe kostki i płyty, jak i elementy, z których układać można wyszukane kształty. Przykładem mogą być płyty trawertyn koło Realit, tworzące formę promieniście rozchodzącego się „kwiatka”. Ogromną zaletą gotowych materiałów jest fakt, iż nie wymagają one obróbki.

- W przypadku wyrobów naturalnych wpasowanie w posadzkę czy mur nieregularnych elementów może sprawić kłopot – do zabudowy każdorazowo wykonawcy muszą poszukiwać idealnego w kształcie np. fragmentu skały. Wymaga to precyzji i jest czasochłonne, dlatego też układanie np. nawierzchni z nieregularnej kostki granitowej będzie droższe niż wykonanie ścieżki czy podjazdu z równie drobnej kostki betonowej, ale posiadającej standardowe rozmiary i kształty – mówi Tomasz Ługowski.

O tym jednak wiedzieć będzie tylko wykonawca – ci, którzy będą spędzać czas w ogrodzie, docenią przede wszystkim naturalne piękno powstałej zabudowy.

Materiały PR.