Filip Hołtyn - Prezes Zarządu Baj-Pros Eko

Coraz więcej firm w Polsce, także pod hasłem wdrażania polityki CSR, realizuje projekty ekologiczne wśród swoich pracowników. EkoBiuro to założenie czystego, oszczędnego i przemyślanego miejsca do pracy dla nas wielu. W jednym z jego aspektów - ekologicznym wywozie i recyklingu makulatury - pomaga firma Baj-Pros Eko z Wyszkowa.
Filip Hołtyn promuje Eko-biuro Filip Hołtyn promuje EkoBiuro


Mój-Ogrodnik.pl:
Ile makulatury przeciętnie produkuje standardowy pracownik biura w Polsce?
Filip Hołtyn:
Na początku lat 90-tych, kiedy komputery zaczynały odgrywać coraz większą rolę w pracy biurowej, przewidywano, że papier szybko zostanie wyparty. Tak się jednak nie stało. Mamy rok 2009, zużycie papieru biurowego jest na dużo wyższym poziomie niż kiedyś, paradoksalnie właśnie dzięki komputerom.

Dziś przeciętny pracownik biurowy produkuje około 3 kg makulatury miesięcznie. W skali średniej firmy, w której biurach pracuje 100 osób daje to ponad 3 tony makulatury biurowej rocznie i pozwala zaoszczędzić 60 drzew! Taka ilość surowca wtórnego nie powinna trafiać na składowisko, każda odpowiedzialna firma potrzebuje systemu takiego jak EkoBiuro do rozwiązania tego problemu.

Mój-Ogrodnik.pl:
Co się dzieje z papierem biurowym w firmach, w których nie zbierana jest selektywnie makulatura?
Filip Hołtyn:
Makulatura trafia razem z odpadami komunalnymi na składowisko, zrzucana jest na hałdę, zajmuje miejsce, gnije, wytwarza dwutlenek węgla i marnuje się. Tak nie powinno być!

Mój-Ogrodnik.pl:
Co można zaliczyć do makulatury biurowej?
Filip Hołtyn:
W biurze powstaje głównie makulatura biała, z czarnym zadrukiem. Stanowi ona 60% całej masy makulatury biurowej. Pozostałe frakcje to gazety, ulotki, folie, segregatory, opakowania kartonowe.

W biurze na recykling - co się nada? W biurze na recykling - co się nada?

Mój-Ogrodnik.pl:
Prowadzicie program do zbierania makulatury w biurach. Na czy polega ten system?
Filip Hołtyn:
W ramach programu EkoBiuro oferujemy klientowi kompleksowe podejście do tematu makulatury biurowej. Wstawiamy do biur pojemniki kartonowe a w pomieszczeniach gospodaczych zbiorcze kontenery plastikowe. Konternery plastkiowe opróżnianie są przez pracownika EkoBiuro. Klient nie ponosi kosztów akcji. W ramach EkoBiuro uruchamiamy wlasnie zbiórkę butelek PET i elektrozłomu.

Mój-Ogrodnik.pl:
A co robicie z tą makulaturą po jej odbiorze od klienta biurowego?
Filip Hołtyn:
Wspominałem już, że makulatura biurowa to mieszanina różnych surowców. Wszystko przewożone jest do naszego zakładu w Wyszkowie, tam jest sortowane na różne rodzaje makulatury, segregatory, folie i pozostałe odpady, które także się trafiają. Papier jest niszczony w niszczarce przemysłowej, belowany i wysyłany do papierni produkującej papiery higieniczne.

Mój-Ogrodnik.pl:
Kiedy powstał pomysł, żeby właśnie tym zajmowała się Twoja firma?
Filip Hołtyn:
Baj-Pros Eko jest firmą zajmującą się hurtowym odbiorem makulatury od drukarń, wydawnictw, skupów. Zatrudniamy prawie 50 osób. Zawsze zależało mi na tym, byśmy wyróżniali się na rynku innowacyjnymi pomysłami. EkoBiuro powstało rok temu, kiedy zauważyłem, że na rynku istnieje nisza - nikt nie zbierał makulatury biurowej. Po analizie pomysłu, okazało się, że przy odpowiednim podejściu logistycznym można wypełnić tę lukę ofertą, która nie tylko pomoże firmom, ale także przyczyni się do ochrony naszego środowiska. Obecnie pomagamy zagospodarować makulaturę w ponad 200 firmach. Każdego dnia zdobywamy kolejne, program cieszy się wielkim powodzeniem. W firmie nad programem EkoBiuro pracuje pięć osób, którym w tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować.

Mój-Ogrodnik.pl:
Kto najczęściej decyduje się na selektywną zbiórkę w biurze? Co jest potrzebne by zacząć? Jak opisałbyś swoich klientów?
Filip Hołtyn:
Zacząć zbierać może każdy, potrzebna jest tylko makulatura. Resztą zajmiemy się my. Wszyscy nasi klienci to nowoczesne firmy i urzędy, zarządzane przez osoby, które myślą proekologicznie i świetnie potrafią liczyć. Pracownicy biurowi, którzy uczestniczą w zbiórce doskonale wiedzą, po co to robią - a jest ich dziesiątki tysięcy. Dzięki temu wzrasta świadomość ekologiczna naszego społeczeństwa.

Mój-Ogrodnik.pl:
Jakie korzyści ma firma, która przystąpi do programu?
Filip Hołtyn:
EkoBiuro w firmach po prostu się opłaca. Zamiast płacić za śmieci pozbywają się ich gratis, dbają o przyszłe pokolenia i budują zielony wizerunek. W ten sposób EkoBiuro wpisuje się w firmową politykę CSR, a w kasie firmy zbierającej z nami makulaturę pozostaje więcej pieniędzy.

Dziękuję za rozmowę,
Katarzyna Dulko

Strona firmy: Filip Hołtyn, Baj-Pros Eko