Mniej wysypisk odpadów - droższy wywóz

Od 2010 roku wzrosną opłaty za wywóz śmieci. Jest to efektem zamykania lokalnych wysypisk, które jako główna metoda gospodarowania odpadami w kraju (najgorsza z możliwych) nie spełnia unijnych wymagań ekologicznych.

Problem dla samorządów: Co zrobić z własnymi śmieciami?
Wiadomość z jednej strony dobra, z drugiej nie dla wszystkich. W końcu zamykane będą wysypiska śmieci, które w większości w Polsce nie spełniają wymagań ekologicznych obowiązujących w krajach Unii Europejskiej. Nie oznacza to jednak, że nagle Polacy przestali (przestaną) produkować śmieci. Po prostu w miejsce wysypisk mają powstać nowoczesne zakłady gospodarki odpadami np. sortownie, spalarnie, czy zakłady recyklingu. Niestety, większość jest dopiero na etapie projektowania i mają szansę zacząć działać dopiero za kilka lat. Według danych Ministerstwa Ochrony Środowiska aż 15proc. odpadów komunalnych dzisiaj trafia na wysypiska, które nie spełniają żadnych ekologicznych norm. Zamkniętych ma zostać kilkaset wysypisk.

Śmiectnisko w centrum miasta (Francja) Śmiectnisko w centrum miasta (Francja)
Recykling na wsi na Gwadelupie Recykling na wsi na Gwadelupie

W praktyce zatem, Polacy dalej będą (po 2010) korzystać ze składowisk odpadów, tyle że jeszcze tych nieprzepełnionych i dalszych. Spółdzielnie mieszkaniowe z pewnością podniosą koszty wywozu, ponieważ będą jeździć trzy razy dalej je wysypywać. ucierpią polskie drogi, chyba, że zmieni się mentalność i śmieci będzie mniej ponieważ Polacy np. zaczną je w końcu segregować i oddawać do recyklingu...

Zamknięte wysypisko odpadów - pali się ! Zamknięte wysypisko odpadów - pali się !
porzucony w ogrodzie samochód Porzucony w ogrodzie samochód

Według danych Ministerstwa Ochrony Środowiska aż 15proc. odpadów komunalnych dzisiaj trafia na wysypiska, które nie spełniają żadnych ekologicznych norm. Na pocieszenie (sic!) pokazuję te zdjęcia - zrobione na Karaibach - na należącej do Unii Europejskiej wyspie Gwadelupa.

Problem śmieci stanowi ogromne wyzwanie dla władz wyspy, ponieważ nadmierny konsumpcjonizm nie poszedł w parze z rozbudową sprawnego systemu gospodarki odpadami. Dlatego też stare samochody są zostawiane w ogródkach albo po prostu na ulicy, w środku miasta śmietniki nieopróżniane leżą po kilka tygodni, a obok skarbów natury typu wulkan czy skały nadmorskie palą się wysypiska sprzętu elektronicznego. tylko, że Gwadelupa to Trzeci Świat (na peryferiach Unii Europejskiej) a przecież Polska w Trzecim Świecie nie leży ...

Zapomniana i zabrudzona plaża na Karaibach Zapomniana i zabrudzona plaża na Karaibach
Francuskie śmieci n aplaży Francuskie śmieci n aplaży

Źródło informacji: DZIENNIK Gazeta Prawna 2-4 października 2009
Opracowanie i zdjęcia: Katarzyna Dulko

Więcej na temat gospodarki odpadami:
Gospodarka odpadami w przedsiębiorstwie
Segregacja odpadów w bloku mieszkalnym
Europejski poziom w wytwarzaniu śmieci
Odpady komunalne - przykładowy system segregacji