Paliwo z samochodów służbowych i jego ewidencja

Pracujesz w firmie, która posiada flotę samochodową? Czy wiesz, że powinieneś/powinnaś prowadzić ewidencję zużycia paliwa przez ww. flotę i co pół roku przesyłać urzędowo zestawienie takiego zużycia. Jak to zrobić? No niestety, sprawa nie jest taka łatwa, szczególnie gdy mamy zaległości w liczeniu, a co dopiero we wprowadzaniu danych o litrach w tabelki Excela...
Ekologicznie, ale też prawnie Ekologicznie, ale też prawnie
Prowadzisz biznes? Musisz wykazac odpady Prowadzisz biznes? Musisz wykazac odpady
Jak sobie radzić z ekologicznymi obowiązkami? Jak sobie radzić z ekologicznymi obowiązkami?

Jesteś przedsiębiorcą? Masz odpady? Pamiętasz o tym, by przed ich wytworzeniem złożyć wniosek do urzędu o zatwierdzenie programu gospodarowania tymi niebezpiecznymi? (jak sprzęt komputerowy, tonery, oświetlenie). Jeśli nie - koniecznie przeczytaj na Ogrodniku artykuł Tomka Czerwińskiego, który wskazuje na to, jak najprościej poradzić sobie z ekologicznymi urzędowymi obowiązkami przedsiębiorcy.

Opłaty za korzystanie ze srodowiska:

Kolejnym obowiązkiem, o którym przedsiębiorcy bardzo często zapominają lub nie wiedzą, jest konieczność składania wykazu zawierającego zbiorcze zestawienie informacji o zakresie korzystania ze środowiska i o obowiązku uiszczenia opłaty za korzystanie ze środowiska. Dotyczy to głownie wprowadzania gazów i pyłów do powietrza. Podobnie jak w poprzednim przypadku właściciele niektórych firm mogą być zdziwieni, skąd w ich firmie, która zajmuje się np. serwisem komputerów następuje emisja gazów do atmosfery. Zapominają jednak o flocie samochodowej, którą należy zakwalifikować jako źródło emisji.

Kwota należna do zapłaty wyliczana jest z uwzględnieniem ilości zużytego paliwa i jego rodzaju oraz typu silnika poszczególnych samochodów w firmie. Jeżeli wyliczona kwota, jaką nasza firma musi zapłacić nie przekracza 400 zł, jesteśmy zwolnieni od opłaty. Rozliczenia powinniśmy dokonywać raz na pół roku w Urzędzie Marszałkowskim województwa, w którym następuję emisja, czyli w praktyce w miejscu gdzie przedsiębiorstwo jest zarejestrowane. Dodatkowo firma może uzyskać zaświadczenie, że nie ma zaległości z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska. Wniosek jest dostępny na stronie urzędu marszałkowskiego województwa pod tytułem „Wniosek o wydanie zaświadczenia o sposobie wywiązywania się Podmiotu z obowiązku uiszczania opłat za korzystanie ze środowiska”. Należy także zapłacić 17 zł opłaty skarbowej.

Opracowanie: Tomasz Czerwiński dla portalu Mój Ogrodnik