Świeć przykładem i oszczędzaj

Czy wiesz, jakie żarówki świecą najdłużej? Co trzeba zrobić ze zużytą świetlówką? Jakie są najprostsze sposoby, by żyć w sposób przyjazny dla środowiska? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się w najbliższą sobotę, 24 listopada, w IKEA Gdańsk podczas akcji „Świeć przykładem”. Przy okazji będzie można wymienić zużyte świetlówki na korzystne rabaty.
Technologia LED na dłużej Technologia LED na dłużej

Temat oświetlenia energooszczędnego od kilku lat jest w naszym kraju bardzo popularny. Coraz więcej ludzi ma świadomość, że warto wymieniać tradycyjne żarówki na świetlówki energooszczędne lub jeszcze nowocześniejsze i skuteczniejsze oświetlenie typu LED. Nie zawsze jednak wiemy, że zużytych świetlówek i jarzeniówek pod żadnym pozorem nie można wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci. Dlaczego?

Zawierają rtęć – i to zarówno w oparach gazowych, jak i w proszku fluorescencyjnym. Po zużyciu muszą trafiać więc do specjalnych pojemników i recyklingu, a nie na wysypisko. W przeciwnym razie ryzykujemy, że rtęć przedostanie się do gruntu i do wód gruntowych. To bardzo groźne dla człowieka, bo rtęć nie ulega biodegradacji, ale kumulacji, gromadząc się w środowisku – tłumaczyDominik Dobrowolski, ekolog, podróżnik i pomysłodawca akcji.

Właśnie potrzeba edukacji i zwiększania świadomości na temat utylizacji świetlówek była jednym z powodów stworzenia akcji „Świeć przykładem”, która z jednej strony pokazuje, co robić z takimi odpadami, jak żarówki, jarzeniówki i świetlówki, z drugiej uświadamia, jak niewiele trzeba, by żyć ekologicznie, oszczędnie i w sposób zrównoważony.

W domu mam zwyczajny karton, do którego wkładam zużyte świetlówki i jarzeniówki. Nie zajmuje to dużo miejsca. Kiedy muszę kupić nowe, zabieram karton ze sobą i oddaję to co uzbierałem w sklepie np. w IKEA, w którym kupuję nowe oświetlenie – podpowiada Dominik Dobrowolski.

W sklepach IKEA w całej Polsce ustawione są specjalne pojemniki na zużyte świetlówki, można wrzucić je tam podczas każdej wizyty w sklepie. W sobotę, 24 listopada na wszystkich klientów sklepu IKEA w Gdańsku będzie czekała dodatkowa zachęta – zużyte oświetlenie będzie można wymienić na kupon z rabatem 15% na zakup oświetlenia najnowszej generacji, czyli żarówek typu LED. Przygotowane też są ekoquizy i zabawy dla klientów.

Oświetlenie LED to największa zmiana na rynku oświetlenia od czasów wynalezienia żarówki elektrycznej. Żarówki tego typu działają ok. 20 lat, zużywają o 85% energii mniej niż tradycyjne, a co najważniejsze nie zawierają rtęci. Dlatego IKEA zdecydowała się na własną rewolucję – do 2016 roku planuje wymienić wszystkie żarówki oraz lampy w swoim asortymencie na LED-owe.

LED to dziś najbardziej ekologiczny sposób oświetlania mieszkań. Warto korzystać z urządzeń, które się praktycznie nie psują i tak długo działają, bo oznacza to także oszczędność surowców i energii potrzebnych do ich produkcji – zachęca Dominik Dobrowolski.

Akcja „Świeć przykładem” potrwa od godz. 11.00 do 18.00. Więcej informacji na temat akcji oraz oświetlenia LED można znaleźć na stronach: www.IKEA.pl/Gdansk oraz www.cycling-recycling.eu
Informacje: IKEA Gdańsk