Domek dla owada: jak budować i pielęgnować

To co przyciąga owady do naszego ogrodu to rośliny, które uprawiamy - ich owoce i kwiaty, szczególnie te miododajne. Ale aby je zatrzymać warto pomyśleć o niewielkim schronieniem dla nich. Owady w końcu nie tylko cieszą oko i ucho, ale są przede wszystkim praktyczne.

Dlaczego owady są takie cenne?

A to dlatego iż zapylają kwiaty naszych roślin, aby powstały owoce. Są szkodnikami, ale także obrońcami roślin, a ta równowaga pomiędzy pożytecznymi i szkodliwymi owadami jest dla naszego ogrodu najważniejsza gdyż nie musimy stosować chemii ani żadnych większych nakładów prac w tym kierunku.

Miododajne owady uwielbiają lawendę Miododajne owady uwielbiają lawendę
Owady na lawendzie w ogrodzie Owady na lawendzie w ogrodzie

Jak przyciągnąć owada?

Dzięki roślinom na którym się żywią - nektarodajnym oraz wszystkim tym, które kwitną w różnym czasie od przedwiośnia (śliwy, wierzby, derenie i forsycje) po jesień (astry) oraz tym, które dają także schronienie - łąka kwietna. Takim dziennym schronieniem na drzewie jest także zawieszona na drzewie gliniana doniczka wypełniona ususzoną ściętą trawą lub sianem. Dzięki temu nocny skorek w ciągu dnia ukrywa się przed światem.

Schronienie także na zimę

Schronienie dla pożytecznych owadów takich jak dzikie pszczoły (murarka ruda), łowiki, trzmiele, złotooki możemy wykonać samodzielnie w postaci:
- skrzynki z suchą słomą
- pozostawionym liściom i gałązkom w kilku miejscach
- ściółkowanie liśćmi lub ściętą trawą
- domki z mieszanki (3:1) gliny i suszonej słomy
- kawałki trwałego drewna z nawierconymi kanalikami o średnicy 6-8mm
- pęczek pustych pędów bambusa czy bzu, forsycji zamkniętych w skrzynce (wnętrze zamkniętej skrzyni możemy wyścielić także mchem lub słomą).

Najważniejszą zasadą przy zakładaniu domku dla owada jest znalezienie ustronnego, osłoniętego przed deszczem miejsca, które stanie się bazą spokoju dla naszych sprzymierzeńców.

Rośliny miododajne przyciągają owady Rośliny miododajne przyciągają owady
Kawałek zaniedbanego trawnika oazą spokoju Kawałek zaniedbanego trawnika oazą spokoju

Autor: Beata Dulko-Kaszowska
Ogrodnik i architekt krajobrazu
Zapraszamy do Galerii Zdjęć na facebooku: Czas zbioru lawendy w ogrodzie: owady