Gdzie najłatwiej oddać stare (elektro)graty?

GRATY to nic innego jak ZSEE – zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. 
Są nimi zepsute, stare, nieużywane lodówki, pralki, komputery, świetlówki, telewizory, żelazka, telefony …
 elektronarzędzia.
 Wszystkie elektrośmieci zawierają się w 10 grupach, 
ekoGRATY.pl to projekt, który koncentruje się na jednej z nich – na elektronarzędziach. Możecie z niego także skorzytać!
Zapakowane elektroodpady do wysyłki do Ekograty.pl Zapakowane elektroodpady do wysyłki do Ekograty.pl

***
Tę kamerę kupił mój dziadek w 1990 roku na moją pierwszą komunię. Przeżyła z moją rodziną kilka ważnych uroczystości, wakacji, potem moje imprezy w liceum. Aż przyszły czasy, kiedy trzeba było zmienić w niej baterię, której zakup okazał się równy cenie nowej kamery, inne nowe sprzęty była kilkukrotnie lżejsze i co najważniejsze, nikt już nie chciał oglądać kaset vhs, przerzuciwszy się na DVD. A kamera naprawdę była niezniszczalna. Przerzucałam ją jak niechciamy grat z kąta w kąt, z jednego mieszkania do drugiego, by w końcu podjąć decyzję, że gdzieś trzeba ją w końcu wywieźć.... tylko gdzie?
***

Do najgroźniejszych substancji występujących w elektronarzędziach (i w wielu sprzętach elektronicznych, jak moja kamera) należą min.: włókna azbestu, oleje smarowe, rtęć, kadm, ołów, fosfor, cyna, litp. Związki te występują głównie w urządzeniach starszej generacji. O ile przy prawidłowym użytkowaniu, przechowywaniu i utylizacji nie stanowią zagrożenia o tyle porzucone i nie poddane recyklingowi stają się zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi, zwierząt oraz roślin.

Jak podają EKOGRATY.PL:
Każdy z nas jest użytkownikiem sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a co za tym idzie potencjalnym wytwórcą niebezpiecznego dla ludzi i środowiska odpadu:
* Zużyty sprzęt wyrzucony na zwykły śmietnik, nie ma szans być przetworzonym we właściwy sposób!
* Za sprawą zawartości szkodliwych substancji takich jak m.in. ołów, kadm, chrom, brom rtęć, freonu, staje się „bombą z opóźnionym zapłonem”
* Zużyty sprzęt to cenny materiał, z którego możemy odzyskać takie surowce jak m.in. miedź, cyna, żelazo, szkło, a nawet złoto i srebro.
* Pamiętajmy, że można odzyskać do 90% surowca zawartego w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Ekograty.pl pojawiło się w życiu naszej redakcji w samą porę i oddaliśmy im naszą kamerę, jako lekki sprzęt AGD RTV. Rejestracja trwała kilka sekund, już następnego dnia zadzwoniono do nas by umówić się na odbiór sprzętu ze wskananego przez nas miejsca. Nic nas to nie kosztowało, a mamy pewność że czuwająca nad programem firma REMONDIS ma know-how i możliwości przerobowe, by odpowienio poddać recyklingowi nasze stare śmieci elektroniczne. Uff ...

Żeby było trochę inspirująco i artystycznie, zapraszamy Was do obejrzenia filmu o akcji EKOGRATY.pl:Ważne informacje o tym, jak potępować ze starym sprzętem elektronicznym:
http://ekograty.pl/informacje/