Temat oświetlenia energooszczędnego od kilku lat jest w naszym kraju bardzo popularny. Coraz więcej ludzi ma świadomość, że warto wymieniać tradycyjne żarówki na świetlówki energooszczędne lub jeszcze nowocześniejsze i skuteczniejsze oświetlenie typu LED. Nie zawsze jednak wiemy, że zużytych świetlówek i jarzeniówek pod żadnym pozorem nie można wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci. Dlaczego?
Zawierają rtęć – i to zarówno w oparach gazowych, jak i w proszku fluorescencyjnym. Po zużyciu muszą trafiać więc do specjalnych pojemników i recyklingu, a nie na wysypisko. W przeciwnym razie ryzykujemy, że rtęć przedostanie się do gruntu i do wód gruntowych. To bardzo groźne dla człowieka, bo rtęć nie ulega biodegradacji, ale kumulacji, gromadząc się w środowisku – tłumaczyDominik Dobrowolski, ekolog, podróżnik i pomysłodawca akcji.
Właśnie potrzeba edukacji i zwiększania świadomości na temat utylizacji świetlówek była jednym z powodów stworzenia akcji „Świeć przykładem”, która z jednej strony pokazuje, co robić z takimi odpadami, jak żarówki, jarzeniówki i świetlówki, z drugiej uświadamia, jak niewiele trzeba, by żyć ekologicznie, oszczędnie i w sposób zrównoważony.
W domu mam zwyczajny karton, do którego wkładam zużyte świetlówki i jarzeniówki. Nie zajmuje to dużo miejsca. Kiedy muszę kupić nowe, zabieram karton ze sobą i oddaję to co uzbierałem w sklepie np. w IKEA, w którym kupuję nowe oświetlenie – podpowiada Dominik Dobrowolski.
W sklepach IKEA w całej Polsce ustawione są specjalne pojemniki na zużyte świetlówki, można wrzucić je tam podczas każdej wizyty w sklepie. W sobotę, 24 listopada na wszystkich klientów sklepu IKEA w Gdańsku będzie czekała dodatkowa zachęta – zużyte oświetlenie będzie można wymienić na kupon z rabatem 15% na zakup oświetlenia najnowszej generacji, czyli żarówek typu LED. Przygotowane też są ekoquizy i zabawy dla klientów.
Oświetlenie LED to największa zmiana na rynku oświetlenia od czasów wynalezienia żarówki elektrycznej. Żarówki tego typu działają ok. 20 lat, zużywają o 85% energii mniej niż tradycyjne, a co najważniejsze nie zawierają rtęci. Dlatego IKEA zdecydowała się na własną rewolucję – do 2016 roku planuje wymienić wszystkie żarówki oraz lampy w swoim asortymencie na LED-owe.
LED to dziś najbardziej ekologiczny sposób oświetlania mieszkań. Warto korzystać z urządzeń, które się praktycznie nie psują i tak długo działają, bo oznacza to także oszczędność surowców i energii potrzebnych do ich produkcji – zachęca Dominik Dobrowolski.
Akcja „Świeć przykładem” potrwa od godz. 11.00 do 18.00. Więcej informacji na temat akcji oraz oświetlenia LED można znaleźć na stronach: www.IKEA.pl/Gdansk oraz www.cycling-recycling.eu
Informacje: IKEA Gdańsk