Leśnicy w służbie lasom i ochronie środowiska

Lasy i leśnicy - to powinna być spójna drużyna. Nikt, poza przyrodnikami, nie umie w taki sposób zadbać o interes lasy i pogodzić go z potrzebami ludzi i biznesu. Warto, by szkolili się w odpowiedni sposób i oprócz umiejętności technicznych czy sprawnościowych poznawali także wartość ekologii w zarządzaniu dobrem, jakim są lasy.

Trwają majowe Mistrzostwa Europy w Umiejętnościach Leśnych. Po raz pierwszy, w dziesięcioletniej historii zawodów, Polska została gospodarzem imprezy - zawody rozegrane są w miejscowości Goraj k. Poznania. Drużyny z całej Europy zjechały się, aby sprawdzić swoją siłę i precyzję w wielu konkurencjach.

Leśnicy, sprawni i wyszkoleni są potrzebni w lesie Leśnicy, sprawni i wyszkoleni są potrzebni w lesie
W lesie wazne jest podejście do przyrody W lesie wazne jest podejście do przyrody

Na czym polega szkolenie młodych leśników?

Rywalizują ze sobą drużyny państwowe – Austria, Belgia, Estonia, Finlandia, Francja, Holandia, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Czechy i Polska. Barwy tej ostatniej reprezentuje ekipa z Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi, a poza konkursem startuje również drużyna miejscowych gospodarzy – Zespołu Szkół Leśnych w Goraju. Podczas imprezy sprawdzane są nie tylko umiejętności pracy pilarką spalinową, ale także znajomość zagadnień związanych z hodowlą lasu. W skrócie, poza zmianą łańcucha na czas, przerzynką kombinacyjną, precyzyjną, okrzesywaniem - gdzie liczą sie umiejętności techniczne, trzeba też wiedzieć, jak nie szkodzić swoimi działaniami w lesie. Podczas Biegu Leśnika przykładowo muszą zmierzyć się z zadaniami typu rozpoznanie tropów zwierząt, zmierzenie zasobności drzewostanu na wyznaczonym obszarze, określenie masy i wysokości stojącego drzewa, czy też udzielenie poszkodowanemu pierwszej pomocy.

Umiejętności techniczne to nie wszystko Umiejętności techniczne to nie wszystko
Na jakim sprzęcie powinno sie pracowac? Na jakim sprzęcie powinno sie pracowac?

Miejsce szkolenia dla leśników Miejsce szkolenia dla leśników
Logo szkoły - szkolenia dla leśników Logo szkoły - szkolenia dla leśników

Organizacją III Mistrzostw Polski w Umiejętnościach Leśnych, dla uczniów techników leśnych z całego kraju, zajmuje się w tym roku Zespół Szkół Leśnych. im. inż. Jana Kloski w Goraju. Jest to jedyna publiczna szkoła leśna w województwie wielkopolskim. Organem prowadzącym szkołę jest Minister Środowiska. Więcej informacji na stronie internetowej: link
Informacje i zdjęcia: Biuro Prasowe Husqvarna