Dobroczynność musi korzystać z celebrytów

Kiedyś organizacja ekologiczna Greenpeace wysyłała społeczników wolontariuszy na akcje ratowania wielorybów przed kłusownikami, ale obecnie w swoich kampaniach woli korzystać z "wynajętych" celebrytów, którzy dają twarz, poczucie dobroczynności, a masy podążając za ich przykładem przekładają się na masową filantropię. Podobnie ze wszystkimi kampaniami społecznymi, jakże słusznymi, które dzisiaj bez celebrytow już się po prostu nie obejdą.
Nie ma dobroczynności mediowej bez celebrytów Nie ma dobroczynności mediowej bez celebrytów
Doda, Żożuchowska, Ķłynarska - celebrytki czy filantropki? Doda, Żożuchowska, Młynarska, Dymna - celebrytki czy filantropki? Fot. Newsweek Polska
Polskie celebrytki królują w filantropii Polskie celebrytki królują w filantropii

Cała plejada gwiazd, otwierana przez Dodę, Małgorzatę Kożuchowską, Annę Dymną i Jolantę Kwaśniewską, a nawet Polską Reprezentację Siatkarzy - to laureaci II edycji konkursu Gwiazd Dobroczynności organizowanego przez tygodnik Newsweek oraz Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Wśród laureatów znaleźli się także Agata Młynarska - zdobywczyni Nagrody Specjalnej przyznawanej przez kapitułę konkursu - oraz 10-letnia Basia Pacaj, która otrzymała Małą Gwiazdkę Dobroczynności.

Uroczyste ogłoszenie laureatów oraz wręczenie statuetek odbyło się 22 stycznia podczas Balu Charytatywnego Gwiazd Dobroczynności w Hotelu Marriott w Warszawie.

Celem akcji jest promowanie społecznego zaangażowania gwiazd, a poprzez to popularyzacja postaw dobroczynnych w społeczeństwie. Spośród nadesłanych przez organizacje i instytucje społeczne nominacji, kapituła konkursu wskazała 25 gwiazd, z grona których w otwartym głosowaniu internetowym na stronie gwiazdydobroczynnosci.pl wyłonieni zostali laureaci. W składzie kapituły znaleźli się m.in. Edward Miszczak, Nina Terentiew oraz śp. Krzysztof Kolberger.

Doda zwyciężyła w kategorii Zaangażowanie w Program Społeczny, Jolanta Kwaśniewska w kategorii Twarz Kampanii Społecznej, wolontariuszem roku została Małgorzata Kożuchowska, a Darczyńcą Organizacji Społecznej Reprezentacja Polskich Siatkarzy. W kategorii Własna Działalność Społeczna nagrodzono Annę Dymną. Kapituła przyznała także Nagrodę Specjalną za całokształt działalności dobroczynnej Agacie Młynarskiej oraz Małą Gwiazdkę Dobroczynności 10-letniej Basi Pacaj, współpracującej z fundacją Gajusz.

Dochód z konkursu oraz balu charytatywnego zasili Fundusz Pozytywka wspierający dzieci z niepełnosprawnością słuchu.

Źródło: Informacja prasowa Newsweek Polska